| Marian12V3A a întrebat:

Buna ziua,
Vreau sa va intreb daca exista o posibilitate sa vand casa daca tertenul de sub casa nu este al meu?
Povestea sta in felul urmator: casa este de mult (100 de ani) iar cand s-a dat de catre stat acte pentru terenul de sub casa trebuia sa le platesti si atat iar cineva... nu a mai cumparat acte pentru pamantul de sub casa si a cumparat dupa mai mult timp altcineva care deja are inregistrat pamantul in cartea funciara, totul cu acte in regula. Exista vreo sau solutie? chiar nu stiu :/

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solutia legala este ca tu sa cumperi terenul sau cumparatorul casei sa il cumpere ori sa obtina un drept de superficie de la proprietarul terenului, platind o chirie.

| relian a răspuns:

Mergi la un notar si ala te lamureste. Sa intrebi, sa mergi doar la o consultatie nu te costa nimic, este gratis.

| eliancodrut a răspuns (pentru relian):

Unii notari cer taxa si pentru asa ceva.