| Stefan7656AB a întrebat:

Hristos a înviat, avocați procurori etc. va rog sa îmi răspundeți la o întrebare: pe data de 04.02. 2024 am comis o fapta penala și anume conducere atv cu permisul suspendat țin sa precizez ca mai aveam 20 de zile din 6 luni pana la recuperarea permisului crying știu am greșit foarte tare și o sa ma coste mult. întrebarea mea este cât mai durează până o sa fiu trimis în instanță sau judecat? Și cam ce pedepse se pot aduce ca și capete de acuzare pentru conducere cu permisul suspendat mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cat dureaza este greu de spus, poate de la 6 luni la 1 an.
Poti incheia un acord de recunoastere a vinovatiei si pedeapsa (prevazuta de la 6 luni la 3 ani sau amenda penala) iti va fi redusa cu o treime si se va termina mai repede procesul penal.
Orice condamnare vei primi permisul de conducere iti va fi anulat.
Vei putea obtine altul reusind la sustinerea examinarii teoretice si practice, dupa trecerea unei perioade de 1 an de la data ramanerii definitiva a hotararii de condamnare la inchisoare cu suspendarea executarii sau a 6 luni de la executarea pedepsei cu inchisoare sau a platii amenzii penale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Durează luni bune dosarele de genul, poate și peste 1 an.

Dacă nu este recidivist probabil primești cu suspendare.

| Stefan7656AB explică (pentru suntserios):

Nu sunt recidivist, nu am fapte
Și cu permisul ce se va întâmpla dacă primesc cu suspendare? Acum nu am drept de conducere.

| suntserios a răspuns (pentru Stefan7656AB):

Se va anula cel mai probabil