| Lupică27 a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=V_4fo8128Mg
Era un baietas pe aici care spunea ce smecher e in Canada, va rog sa urmariti toata filmarea cap-coada, Nicaieri in Romania nu sunt atat de multi boschetari, chiar exagerat de multi, asta spune multe despre politica Canadei si starea economica.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai înțeles greșit ce vroia sa spună băiatul respectiv.
El doar vroia sa se dea mare că e in Canada și nu știa cum

| sierra1 a răspuns:

"sunt atat de multi boschetari...asta spune multe despre politica Canadei si starea economica"

oooo, da, câtă dreptate(?!) ai!

https://imgur.com/a/EXIB8yq

| mODIN a răspuns (pentru sierra1):

Ce crezi tu ca reprezinta PIB-ul? Ai pus poza asta ca si cum dovedeste ca Lupica zice aberatii, si ca nu ar mai fi nevoie de explicatii suplimentare rolling on the floor Efectiv, ce crezi tu ca e PIB-ul de ai simti nevoia sa ne arati asta?

| sierra1 a răspuns (pentru mODIN):

Modine mamă, tu - ca român - te compari cu Canada? Hă, hă. Și mai te și șifonezei când iți spune cineva că nu e cazul?

In cazul ăsta, să fii tu sănătos...

| GabiDumitrescu a răspuns:

E smecher in Canada. Nu te bati in boschetari cu nimeni. Problema se pune cum o duce Dorel vs. cum o duce John. Ca asa si SUA are boschetari la greu, dar per total e mai ok ca la noi.

| Lupică27 explică (pentru GabiDumitrescu):

Legile si politica sunt mai tampite decat la noi:
-indoctrinarea copiilor cu identitatea de gen din clasele primare
-Doctrina LGBT
- La un divort femeia primeste tot iar barbatul ramane pe drumuri boschetar indiferent de cauza divortului, femeia primeste si copiii, rare sunt cazurile in care barbatul ia copiii
-Peste tot inclusiv locurile de munca femeile si minoritatile culturale au drepturi in plus si sunt mai apreciati decat barbatii
-Barbatii sunt stigmatizati in toate domeniile
Si multe altele care duc la o astfel de catastrofa economico-sociala, chiar daca pib-ul este mult mai mare in tarile de vest fata de la noi, ei isi sapa singuri groapa prin astfel de practici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

1. Irelevant. Il poti invata ce vrei de acasa si ii zici ca la scoala sa se faca ca ploua. Vezi orele de religie de la noi, ca tot nu au nici un efect real in a face copiii aia niste membri ai societatii mai buni, toleranti, cinstiti.
2. MSRP. Political corectness de doi bani. Nu vad ce m-ar deranja, atita vreme cit nu imi baga morcovi in c*r careva. Te organizezi, coalizezi, candidezi, schimbi legile si doctrinele. In timp. Sau emigrezi, desigur.
3. Prenuptial. Sau nu te mai casatoresti. Stai calm, ca nici Romania nu e asa de departe. Am un prieten divortat de vreo 2 ani. Si eu am finalizat divortul de curand. Pe amindoi ne-a *** regeste justitia romana.
4. Ai auzit de locurile speciale pentru romi in licee sau facultati de la noi? Sau alea pentru moldoveni? Acelasi drac, doar ca alta palarie.
5. Asta cu stigmatizatul, depinde. Sa nu exageram cu domeniile, ca una e ce se mediatizeaza, si alta e realitatea. Uite, eu ma pi&h pe ea de biserica. Daca am de angajat oameni si cel mai bun e unul care isi pune poze cu isusi si biserici pe FB, da share amin like partikip la toate prostiile, dar profesional e ireprosabil, crezi ca ma doare capul sa il angajez? Il vreau ca angajat, nu sa stau cu el in casa sau sa iesim la beri impreuna.

Legat de sapatul groapei vestului, marea problema pe care o vad eu e social corectnessu' in ansamblu (miscarea LGBTQXYZ+, feminismul, BLM, astea sunt doar cazuri punctuale) si halul in care lasa un sistem in general bine gindit sa fie complet capusat si exploatat de catre imigranti. Marea lor parte niste lepre batute in cap cu o cultura la nivel de ev mediu.