| RAY a întrebat:

Nu înțeleg ce înseamnă o alianță in ceea ce privește candidați, de exemplu Alianţa Dreapta Unită USR-PMP-Forţa Dreptei cum au ales un candidat propriu? In caz de destrămare a alianței ce se întâmplă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sustin un alegator ci un candidat pentru a fi ales.
Se poate ca pe tara sa fie cca 50% pentru fiecare partid dar cred ca se orienteaza in functie de situatia din fiecare UAT.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alianta are candidati comuni pentru posturile unice (presedinte, promari, presedinti de consilii judetene) si cate o lista comuna pentru ceilalti alesi (deputati, senatori, consilieri locali si consilieri judeteni).
Au ales candidatii de comun acord, in functie de intelegerea pe plan central si local.
Nu se intampla nimic daca se destrama alianta, cei care au fost alesi raman in functii si este posibil sa se alature alesilor din alte partide.

| RAY explică (pentru Ioandelasal):

Practic sutin un alegator comun care cred ei din sondaje ar avea sanse mai mari, dar psd si pnl au fiecare cate 50% canditati sau cine are preferinta din electrorat

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Nu sustin un alegator ci un candidat pentru a fi ales.
Se poate ca pe tara sa fie cca 50% pentru fiecare partid dar cred ca se orienteaza in functie de situatia din fiecare UAT.