| anonim_4396 a întrebat:

Bună, iubitul meu a suferit un infarct acum câteva săptămâni și i-a fost implantat un stimulator cardiac. Trebuie să țină un regim anume? Și cât timp va primi concediu? Menționez faptul că el e în Germania.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Concediul medical depinde de gravitatea leziunilor ramase. De obicei dupa un infarct se monteaza un stent, nu un stimulator cardiac. Daca i-a fost pus stimulator cardiac, cel mai probabil are o insuficienta cardiaca serioasa, daca jobul lui presupune efort fizic intens, cel mai probabil e recomandat sa schimbe jobul. Regimul alimentar depinde de cauza infarctului, dar daca are stimulator, e vorba de defecte electrice, deci nu ar necesita regim alimentar de niciun fel.

Totusi, fiecare caz este diferit, noi aici putem vorbi doar la nivel general, fara sa cunosteam concret cazul lui

Ce varsta are? Ii doresc multa sanatate.

| Anonim240 a răspuns (pentru Robert2526):

Are 23 de ani. Lucra curier. A mai avut o operație la inimă când avea 17 ani