| ancaanca2344 a întrebat:

Buna. Mai am încă o problemă care mi-a pus niste semne de întrebare. Eu am dosar de handicap cu grad accentuat. De asemenea aș vrea și să mă angajez in București și să mă mut la prietenul meu, tot in București. Eu dosarul meu il am trecut la comisia din comisia Vâlcea, județul ăsta fiind locul unde m-am născut. Trebuie sa mi transfer dosarul pe București ca să pot locui acolo și să mă pot angaja sau pot să mi las dosarul trecut pe Vâlcea și să pot lucra și să mă mut in București fara să fie nevoie de transferul dosarului? Explicati mi vă rog amănunțit despre ce i vorba și ce trebuie făcut in situația asta. Mai sunt și alte complicații de care trebuie să țin cont?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa transferi dosarul deoarece vei avea alt domiciliu, prietenul tau trebuie sa te ia in spatiu sa iti faci buletin nou pe noua adresa din Bucuresti, iar cu angajatul depinde ce grad de handicap ai si daca vei avea drept de munca, daca nu ai drept de munca si tu muncesti pierzi pensia si gradul de handicap. Si cu mutarea la prietenul tau fi foarte atenta ca nu este casa ta el te poate da afara oricind din casa lui si atunci nu poti muta la nesfîrsit dosarul de handicap cum vrei tu, cel mai bine estre sa lasi dosarul in Vîlcea unde te ai nascut ca cu autroritatile nu te joci, ca iti suspenda gradul si numai iei niciun leu, prietenul tau NU este acum prioritatea ta numarul unu, prioritatea ta este sa iti faci pensia de handicap definitiv sa scrie pe certificatul tau de handicap permanent fara revizuire la 6 luni, si dupa ce ai definitiv muta te unde si cu cine vrei ca va fi mai simplu.

| ancaanca2344 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dosarul mi l am băgat in noiembrie 2023, iar pensia de o primesc e doar indemnizația de handicap, atât. Nu mai am nicio altă pensie in afară de indemnizația asta. Certificatul de handicap l am primit acasă tot in 2023, deci il am certificatul. Pe certificatul de handicap imi scrie că revizuirea e in 2025, adică o dată la 2 ani.
Având indemnizația asta de asemenea mi s o zis ca pot sa lucrez fara sa o pierd. Eu asta am înțeles, nu știu dacă e bine cum am înțeles, dar daca nu e bine te rog spune mi: deci, eu am înțeles că te ai referit că dacă nu mi scrie pe certificatul de handicap fara revizuire la 6 luni, nu mă pot muta deloc. Pe certificatul de handicap mie imi scrie că revizuirea o voi avea in 2025 noiembrie. Dacă am asta scris pe certificatul de handicap, nici așa nu ma pot muta?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ancaanca2344):

Tu trebuie sa îi anunti pe ei orice schimbare a domiciliului tau faci, si daca te muti numai primesti indemnizatia 2 sau 3 luni pana se transfera dosarul, dar tu daca nu ai casa ta este riscant sa te muti la prieten, vei sta cu familia lui vor fi discutii intre voi nemultumiri si te trezesti ca numai suporti situatia te desparti si ajungi acasa la parinti, atunci iar trebuie sa muti dosarul deoarece vei primii banii in Bucuresti este complicata situatia ta, mai bine stai acasa si asteaptă pana termini cu dosarul peste 2 sau 3 ani cand vei avea totul definitiv gradul de handicap, ce varsta ai si ce handicap ai?

| ancaanca2344 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Gradul il am accentuat si vârsta de 19 ani.