| anonimul0724 a întrebat:

am 16 ani 1.86 înălțime si 83kg si vreau sa ma apuc de sala pentru masa musculara si sa mai ard putin din grasimea pe care o am acum,eu sunt destul de lat in spate, brațele sunt maricele.
Nedumerirea mea care e, am achiziționat acum recent o graderoba cu multe haine, gen am investit foarte mult in haine, intrebarea mea este daca fac sala si ard si grăsime si pun masa musculara ma voi "micsora" sau voi deveni mai mare in volum? Deoarece nu vreau apoi ca hainele pe care le am acum sa devina prea strâmte sau largi si nu vreau comentarii de genul il poti lua altele (nu pot pentru ca am investit ceva in hainele pe care le am acum si bugetul nu mi permite sa iau altele).
Dau funda si va multumesc frumos pentru raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala nu este recomandata copiilor pana nu-si incheie perioada de crestere (20 de ani), deoarece inhiba cresterea nu doar a oaselor dar si dezvoltarea hormonala normala, a copilului.
La varsta asta, ai nevoie de un sport care sa-ti stimuleze hormonii de crestere si dezvoltare, iar dupa 20 de ani, cand cresterea este incheiata poti afce sala, pana la 90 de ani.
Fiecare perioada a vietii are nevoie de anumiti stimuli si ajutor din afara, asadar, acum este vital un sport si miscarea in aer liber perntru o dezvoltare sanatoasa si armonioasa a corpului si creierului.

| mirceatulbure a răspuns:

Vei pune automat si masa musculara si nu te vei face mai mic stai linistit iti spun din proprie experienta.
(funda?)

| anonimul0724 explică (pentru mirceatulbure):

Păi si gen ma voi face mai mare decât sunt? sau grăsimea pe care o voi arde ma va micii

| alecsawng01 a răspuns (pentru anonimul0724):

Daca mergi la sala si au un surplus caloric si tot ce trebuie pentru a pune muschi, vei pune mai repede muschi decat vei da jos grasime, insa, vei ramane cam la fel o perioada buna de timp, pentru ca in timp grasimea va fi inlocuita de muschi. Hainele iti vor fi bune.