| Ioana_Silvia_1998 a întrebat:

De ce atmosfera nu se imprastie in spatiul interplanetar?

16 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Atmosfera este scutul nostru protector. E atrasa de catre gravitatia noastra, tocmai pentru a o tine aproape si pentru a ne proteja.

| RAY a răspuns:

Pentru ca e atrasa de gravitatia terestra exact ca si luna

| relian a răspuns (pentru RAY):

Asa este chestia cu gravitatia.Insa am o alta nelamurire.Aceasta atmosfera se depaseaza cu totul in sensul de rotatie al pamintului. Daca asa e ste si sigur asa e ste cum se face ca avem curenti de aer care merg in orice directie.Adica cum vine asta? Ba mai mult unii curentii chiar merg impotriva sensului de rotatie si asa mai departe.Chestia cel putin pentru mine este si mai ciudata in cazul in care am sta suspendati in aer, adica nefixati de ceva, teoretic si vom vedea ca ne vom rotii odata cu pamintul desi curentii de aer merg in sens inver.Pai cum asta?

| RAY a răspuns (pentru relian):

Sunt 2 emisfere cea nordica si sudica daca arunci o minge in emisfera nordica mingea se va duce spre nord si in dus spre vest asta pentru ca sunt mari curenti de aer care dirijeaza caldura pe glob

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu mingea. Daca arunci o minge se va duce in orice directie, mai exact de la deal la vale nicidecum spre nord. Explica mai clar ce vrei sa spui.Eu stiu sigur daca ai fi suspentat pamantul tear lua cu el in roatatia lui.Asta stiu f sigur.Deci tpot ce tione de atmosfera este luat de pamint odata cu rotatia lui.Altfel daca nu ar fi fost asa am fi putut calatori fara sane miscam.Adica saream in sus si gata ajungeam in alt pct depe pamint.Dar lucru asta nu se intimpla pentru ca dupa cele stabilite de oameni pamintul ia cu el si atmosfera in miscarea lui.Atunci cum de curentii se misca asa care cum apuca? Adica vrei sa spui ca un curent de aer este mai puternic decit forta cu care pamintul trage dupa sine atmosfera? Pai n-are cum sa fie asa.Chestia cu curenti de aer asa este ei sedeplaseaza in orice directie asta datorita diferentelor de temperatura.Atunci cum ramine cu chestia asta cu atmosfera pe care pamintul o ia cu el in miscarea lui? Tu cind stai pe o sosea si trece un tir pe linga tine, se intimpla ca acel tir tinde sate ia cu el, cam asa ar trage si pamintul atmosfera dupa el.Probabil zic eu.Atunci cum poate exista un alt curent care sa mearga impotriva curentului acelui tir? Si daca ar exista acel curent atunci eu nu as mai fi tras dupa acel TIR, as fi tras in sens opus, dar asta inseamna ca eu si restul nu mai sintem antrenati de miscarea acelui TIR nicicum.Este ca si cum el nu are nici o influenta asupra mea.Naspa nu mai ma trimite mai stiu eu unde pe net sa caut ca nici nu stiu ce mi-ai dat si eu am nevoie de o expicatie aici de la cine s[pune ca intelege fenomenul. Vreau sa fiu aici lamurit nu de altii si altundeva decit aici.Cine intelege un anume fenomen nu are nevoie de alte explicatii decit cele ce el le oate da unuia ca m, ine de ex care nu intelege.Deci te intreb tu intelegi acest fenomen?

| RAY a răspuns (pentru relian):

O minge cand se invarte un carusel uitasem sa spun, daca ai sta in aer suspendat tot te-ai roti in jurul planetei asmosfera se roteste si eu mi-am pus problema asta,

| RAY a răspuns (pentru relian):

Imagineazati asa aerul e o masa care sta pe pamant exact ca noi atras de gravitatia pamantului, astmosfera se invarte in jurul planetei ca noi

| relian a răspuns (pentru RAY):

Pai si eu am spus acelasi lucru, atmosfera se roteste odata cu pamintul.Atunci intrebarea mea a fost de ce sint curenti de aer care de fapt se misca in sens contrar sensului de rotatie a pamintului si atmosferei? Ca se roteste atmosfera odata cu pamintul stiu dar nu stiu daca asa este sigur.Tu daca te rotesti in jurul a cuiva cum poate o parte din tine sa se deplaseze in sens invers? Intelegi ce vreau sa zic?

| relian a răspuns (pentru RAY):

Man scuza-ma dar chestiile astea le stiu de multa vreme.Ce tu imi arati nu e ceva nou pentru mine.Eu aici am pus alta problema nu legat de circulatia aerului pe pamint.Sau daca am atins si acest aspect a fostin alt context.Cred ca nu mai inteles bine ce am vrut sa zic.Gindestete ca tu te rotesti in jurului a ceva si deodata o mina o ia in sens invers alta mina o ia in sus, un picior in jos si asa mai departe.Cum iti explici asa ceva? Sau mai bine spus este posibil asa ceva? Ar fi posibil doar daca tu nu te-ai roti si cumva ceva forte ar trage de tine in toate directiile.Altfel eu nu vad cum ar putea sa se intimple asa cedva.Despre asta vorbesc eu aici.Nu stiu daca ma intelegi.Un balon este purtat de vint in orice directie bate acel vind dar un corp greu este purtat unde? In sensul de rotatie al pamintului si atmosferei dar cum? Odata ce acea atmosfera se roteste odata cu pamintul cum poate apare acesti curenti care se misca asa oricum? Eu asta nu prea inteleg si nu-s lamurit.

| relian a răspuns:

Este adevarat ca gravitatia tine totul aici gramada.Intrebarea ar fi fost mai interesanta daca suna altfel.Atmosfera stim sau cel putin asa stim ca se roteste odata cu pamintul, asica daca am putea sta suspendati in aer nu am ramine pe loc si am fi luati in sensul de roatie cu tot cu atmosfera.Ei eu ma intreb urmatorul fapt. Daca atmosfera se roteste aproximativ odata cu pamintul cum se face ca aerul se poate misca in absolut orice directie.Ba curtentii de aer merg contra curentului de multe ori.Atmsofera se roteste de la vest la est.Atunci cum de sint curenti care se deplaseasza de la est la vest.Dar aia care se deplaseaza de la nord la sud si tot asa? Unde mai pui ca exista curenti care se deplaseaza unia de la est la vest altii de la vest la est si etc si asta in acelasi plan vertical.Iti dai seama atmosfera se roteste de la vest-est dar noi avem curenti care merg de la sud-nord odata sa zic la suprafata pamintului, apoi mai sus avem curenti care merg de la nord-sud.Pai cum se poate asa ceva? Tu ce crezi?

| RAY a răspuns (pentru relian):

Uite uitate la documentarul asta si vei afla http://subtitrari.regielive.ro/......nul-1.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita gravitatiei.

| sleeky1532 a răspuns:

Ma doare laughing)))

| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

Gravitatia... ca sa nu citez internetul