| SingleForOne a întrebat:

Am descărcat aplicația Saga C, din site-ul Saga Software.
Când încep să o instalez, îmi dă o problemă de sistem că aplicația nu este sigură, că poate ar conține viruși sau să afecteze calculatorul cumva, și nici nu începe să ruleze, oricum.

Ar fi riscant să continui?
Trebuie să plătesc licența, 500 de lei?
Cum aș putea rezolva?

Aș dori să practic folosind această aplicație, fiind necesară la muncă, contabilitate primară (ei folosesc aplicația asta, nu că aș avea de ales).

4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Nu este nimic riscant dacă este descărcată de pe site-ul oficial. Toate versiunile Saga oferă o variantă gratuită, cu funcții limitate. Depinde ce anume ai tu exact de făcut la muncă. Dacă e vorba doar de recepții și facturare, varianta gratuită este suficientă. Testează aplicația și vezi dacă se pretează pentru ce ai nevoie, adică dacă varianta gratuită are tot ce-ți trebuie. Dacă nu, trebuie să cumperi licența.

| TeodorescuSimona a răspuns:

Daca ai nevoie doar de saga c pentru conta, costa 275 lei pe siteul oficial.
Depinde de antivirusul pe care il ai, probabil ca il blocheaza. Debifeaza live protection sau pui aplicatia in firewall la exceptii.
Cauta pe net "Adding Exceptions to the Windows Firewall"

| SingleForOne explică (pentru TeodorescuSimona):

Aș avea nevoie de ambele, conturi și stocuri, ambele fiind 500 lei.
Nu aș risca PC-ul cu un virus sau o aplicație complicată.

| TeodorescuSimona a răspuns (pentru SingleForOne):

Descarca de pe siteul oficial, nu este virusata aplicatia. Incearca sa inchizi pentru moment antivirusul, e foarte posibil sa mearga asa!