| Alexalex1000 a întrebat:

Câți ani trebuie să muncești în Olanda că sa iei pensie? Am auzit că minim 5 ani și în Germania dar iei puțin 200, 300 e. Cine știe aștept răspunsuri. Dau funda!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cauta ti aici de munca numai visa cai verzi pe pereti, aici ai nevoie de 35 de ani de munca stagiu complet de cotizare pentru pensie, dar cu cît trece vremea si nu faci nimic nu vei avea nicio pensie niciodata.

| Standt a răspuns:

Eu am auzit de minim 10 ani in unele tari, in altele mai mult.
"Pentru expații care au atins vârsta de 50 de ani sau mai mult, cerința minimă este de 10 ani. Acest lucru înseamnă că trebuie să fi locuit sau lucrat în Olanda timp de cel puțin 10 ani pentru a se califica pentru pensia AOW."
Pentru expații care au mai puțin de 50 de ani, cerința este un pic mai strictă. Pentru a se califica pentru pensia AOW, trebuie să fi locuit sau lucrat în Olanda timp de cel puțin 50% din perioada dintre vârsta de 15 ani și vârsta la care ajung la vârsta de pensionare AOW.
https://www.eastmen.ro/......in-olanda/

| doctorandus a răspuns (pentru Standt):

Pentru pensie te asiguri prin munca si cotizarea la fonduri de pensii (asta trebuie s-o faca angajatorul). Independentii (zzp sau PFA) nu sunt angajati, deci nu au angajator si nu cotizeaza nimeni pentru ei. Deci ei nu acumuleaza pensie. Deoarece ei activeaza pe piata afacerilor, nu pe piata muncii. Independent=afacerist pe cont propriu. Pentru activitatea ca indepedent nu beneficiaza de pensie si somaj. Dar pot beneficia de AOW.

AOW-ul este un drept functie de numarul de ani cat ai stat in Olanda (inscris in registrul populatiei). Cu fiecare an petrecut in Olanda intre varstele de 15 si 65 de ani, acumulezi cate 2% din suma totala.

Deci: pensia si AOW-ul sunt lucruri diferite.

| Standt a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci, da-i tu un link corect care sa-l lamureasca. De ce nu o faci?

| doctorandus a răspuns (pentru Standt):

Link oficial: https://www.rijksoverheid.nl/......ensioen-ga

Sa foloseasca Google Translate pentru ce scrie acolo.

Inca ceva: regulile cu privire la pensii s-au cam schimbat in ultimii ani, deci unele lucruri puteau sa difere acum cativa ani. Dar chestia ca fondul de pensii e diferit de AOW nu s-a schimbat. Sau mai bine zis fondurile de pensii, ca sunt mai multe.

| Standt a răspuns (pentru doctorandus):

Si de ce imi spui mie si nu celui ce a pus intrebarea? Nu vrei sa-l ajuti?

| doctorandus a răspuns (pentru Standt):

E intrebarea lui. El este instiintat de orice raspuns la aceasta intrebare. Inclusiv de acest raspuns.