| eliseidaniel13 a întrebat:

Hello, TPU. Am mare nevoie de ajutorul comunității de iT de aici. În ultima perioadă cat n-am mai postat pe TPU, am studiat Informatica, am facut un curs pe platforma Link Academy, (PS. Nu l-am plătit eu), și încă sunt în desfășurare cu el. Ca practică mă descurc deja foarte bine pe Programarea Front-End, dar nu aș vrea să raman doar la front-end development, aș vrea să învăț cate puțin din fiecare tehnologie. După sfătuiri cu alți prieteni IT-iști (Oameni care chiar au legatură cu it, Software Developeri la Microsoft, Google etc.) Am decis că ar trebui să urmez o facultate. Eu fiind la un liceu profesional într-un sat la 30 de km de București, n-am cum să plec de aici la facultate, aici se fac doar 11 clase. M-am gandit că ar trebui să mă mut la un liceu cu profil normal. Aici la mine în sat educația în scoală/liceu nu este așa de dezvoltată, deci matematica mea la fel nu este foarte dezvoltată. Îmi place mult algebra dar nu am cu cine să o învaț, și să fac meditații momentan nu îmi pot permite.Mi-aș dori să mă transfer la liceul tehnic media din București, pe un profil de producție video, să fie ceva mai usor, Ce ziceți ar fi o idee bună?
(PS. Am 16 ani)

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista liceu unde se fac doar 11 clase.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista liceu in Romania unde se fac numai 11 clase! Toate, dar absolut toatele liceele au 12 clase si finalul examenului de BAC.
Pleaca din sat si muta-te la un camin in oras, unde poti sa inveti si sa-ti termini licuel, BAC-ul si in functie de medii sa poti dala o facultate sau sa inveti o profesie, pe care o poti practica.

| eliseidaniel13 explică (pentru Violleta2022):

Ba există..Este un liceu profesional pe profil de Mecanică. Se fac doar 11 clase, la finalul ultimul an se face un proiect de trecere. După care primesți o diplomă că ai terminat acel liceu profesional.

| Violleta2022 a răspuns (pentru eliseidaniel13):

Noi vorbim aici de liceu, iar tu vorbesti de SCOALA PROFESIONALA, deci doua institutii de invatatmant TOTAL diferite, chiar daca scoala ta profesionala isi desfasoara cursurile tot in cladirea acelui liceu, tu nu esti la liceu, iar pe diploma ta va scrie ca esti absolvent de Scoala Profesionala.
Ma si mir cu dumnezue ai ajuns a 11-a, cand tu habar nu ai ca esti la o scoala profesionala dar o confunzi cu liceul.

Dupa ce termini scoala profesionala te poti inscrie la liceu dar va trebuii sa faci numai curusir de LICEU SERAL, chiar 13 ani, si abia dupa aceea sa sustii BAC-ul si daca-l iei cu note mari, poti merge la facultate.

| OmBanal33 a răspuns:

Cum e la Link Academy?

| eliseidaniel13 explică (pentru OmBanal33):

E mișto, chiar am avut ce să învăț doar ca la partea de CSS ADVANCED nu se mai scrie cod, se iau niste fișere de pe GitHub, dar nu le mai gasești, numai sunt disponibile