| Dragosdoar a întrebat:

De ce oamenii inca mai cumpara caini, cand Ii pot adopta fara niciun cost de la adapost?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La adapost sunt maidanezi. Si nu vor asa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pedigree.

| Mosotti a răspuns:

Pai cumpara cand vor caini de rasa si anume tip de caine, ca pe aia nu ii gasesti la adapost.

| RxTx a răspuns:

De ce oamenii mi pupa in bot câinincând se stie ca ei au vermi paraziti...

Stii de ce cumpară pentru ca la adoptat nu gasesri caini de rasa
Sau pentru ca nimeni nu face reclama

Ia sa investeasca cineva in reglama la un centru dinasta de adoptie

Sa vezi cum o sa vina clientii

Ia aratami ti azi un site cum ar fi olx-uk unde sa pot vedea eu acum pe loc toate javrele care sunt de adoptat in tara aceasta

Dar de ce se face atata discriminare toata lumea pupa sub coada caini bubico in sus bubico in jos

Dar pisicile ce au

Ca sunt mai curate fac la nisip
Nu trebuiesc scoase la plimbare

| floresdemayo a răspuns (pentru RxTx):

Pentru că, periodic, câinii si pisicile cu "părinți" umani
... sunt deparazitati intern, contra parazitilor (tenii, viermi intestinali), si extern, impotriva căpușelor și purecilor, sunt vaccinați, cipați, șamponați, pupați etc. ))

Uite, pe mine nu mă atrag pisicile (sunt drăgălașe le ajut dacă le văd suferind, insă... atât).

"Ca sunt mai curate fac la nisip
Nu trebuiesc scoase la plimbare"

Și câinii sunt (mai) curați. Își fac necestățile afară, nu in casă. Iar plimbările fac bine la sănătate, mai ales dacă ești plinuț. Așa că, ia-ți și tu un câine. Tie ți s-ar potrivi un Yorkshire tongue

| RxTx a răspuns (pentru floresdemayo):

Poate ca sunt eu paranoic dar am impresia ca sunt sinpersoane care isi iau câine ca sa se culce cu el in loc de barbat si cu care să se sărute vad prin parcuri tot felul de fete ce se saruta cu câini)
Nu xic ca toate ar face treaba asta
Dar vad des ca ii pupa in gură

| 1997onur a răspuns:

Este la moda sa ai câine de rasa de asta. Se facă de răs dacă își iau unul de la adăpost.