| Henrypericolpublic a întrebat:

Voi aveti idee care este pacientul "ZERO" de la care s-a pornit epidemia? Daca virusul SARS-CoV 2(covid-19) se transmite doar de la om la om, primul om de unde l-a luat?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Coronavirusul ar fi pornit din piața de animale vii din Wuhan

http://stiri.tvr.ro/......56440.html

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Daaaar conspirationistii spun ca nici macar n-a pornit in piata, ci cica in laboratoarele biologice din vecinatate... musamalizare, conspiratie, etc.
Suna plauzibi, insa cand vorbim de guvernul ghinez este alta treaba.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am putea discuta până la terminarea carantinei dar am face-o degeaba

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

A ajuns la TV rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la un animal.

| OldSoul a răspuns:

Cica de la un liliac, pe care, un chinez nu l-a fiert bine.

| LPCTSTR a răspuns:

Covid-19 este denumirea bolii de dupa infectare, nu mai faceti confuzia sa denumiti virusul dupa boala. De exemplu HIV-virusul si SIDA-boala, plus ca d-ul din covid vine de la "disease" dar nimanui nu-i suna suspicios dupa ce media a tot spalat oamenii pe creier cu aceeasi prostie: "virusul covid-19"... patetic.

| Henrypericolpublic explică (pentru LPCTSTR):

SARS CoV2 este virusul, stiu si COVID-19 este boala de aceea am pus-o in paranteza.

| mentholinks a răspuns:

Sunt o sumedenie de virusi corona, o familie, acesta este doar un nou membru care cica a suferit o mutatie.