| anonim_4396 a întrebat:

Persoanele vaccinate care intra în contact cu o persoana depistata cu covid mai trebuie sa se izoleze/testeze?
Carantina este de 10 sau 14 zile?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si aia vaccinatii se infecteaza cu Covid, nu stiati? Dar cica nu mai fac forme severe...

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns:

Persoanele vaccinate se pot infecta si transmite virusul.
De fapt asta se vrea.
Vaccinarea este ok.Dar sa se foloseasca un vaccin care functioneaza.

| Flavianadx a răspuns:

Logic ar fi sa nu fie nevoie de carantina pentru unul care e deja vaccinat, ca doar de asta s-a vaccinat. Dar cine stie... poate ca logica nu conteaza si il baga si pe ala in carantina. Nu stiu laughing

| Cristian29 a răspuns (pentru Flavianadx):

Vaccinul nu opreste virusul doar nu-i permita sa faca complicatii mari in corp si alte mutatii.
Adica sa nu ajungi internat.