| Hagvsg a întrebat:

Salut! Prietena mea nu are un ciclu menstrual regulat si recent si-a pierdut virginitatea. Ii curge cate putin dar niciun semn de menstruatie desi ne-am protejat si nici macar nu am ejaculat in interior. Sunt motive de ingrijorare?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Daca ai folosit prezervativul nu te îngrijora, menstruatia întârzie si din cauza dezvirginarii. Daca zici ca ii curge puțin aia e menstruatia, poate mâine ii vine mai mult, așteptați si o sa vezi, daca nu, poate fi de la dezvirginare modificarea scurgerii menstruale. De sarcină nu poate fi vorba daca zici ca v-ați protejat si nici nu ai ejaculat in interior

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ar trebui sa fie motive de ingrjorarea, atata vreme cat absolut toate partidele sexuale au fost protejate cu prezervativ.
Nu, menstruatia NU intarzie nici o dezvirginare, fiindca este un proces fizic nu hormonal, intarzierea ciclulului in cazul prietenie tale este numai de la tipul de ciclu menstrual pe care fata ta il are si anume NEREGULAT.
Sanatate multa!
Fata careia i-ai premiat raspunsul ti-a dat un raspuns eronat.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dezvirginarea provoacă un mic dezechilibru hormonal in cazul unora doar, mai luam in calcul si stresul, emoțiile. Eu cel puțin am pățit sa imi intarzie dupa dezvirginare, si imi venea mereu regulat. Și am auzit la multe fete acest lucru, ca le-a întârziat după dezvirginare, poate or fi doar coincidențe, dar eu la concluzia asta am ajuns din experiențele auzite, inclusiv a mea. Deci, răspuns parțial eronat, va rog laughing oricum fetei i-a venit totuși menstruatia daca zice ca ii curge puțin, înseamnă ca aia e

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madaxo97):

Aici scrie calr ceae ce tu nu ai luat in seama:

"Prietena mea NU are un ciclu menstrual regulat"
Deci acesta este motivul pentru care ciclul nu poate veni regulat si iantarie, fiica este de TIP NEREGULAT!

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Daca te contrazici cu tanti asta, nu iesi bine, am motive sa cred ca are probleme psihice serioase. Ceea ce zici este adevarat. cum functioneaza? primul contact sexual e asociat cu stres si anxietate, ceea ce este normal, e ceva nou, nu stii la ce sa te astepti, te temi, etc. Chestia asta creste productia de "hormoni de stres" cortizol, adrenalina etc. Hormonii astia inhiba glanda pituitara si scade productia de LH si FSH care sunt esentiali pentru faza foliculara ( ca sa poti avea ovulatie). Fara ovulatie nu ai nici menstruatie, de asta sunt cazuri in care dupa dezvirginare, menstruatia ori intarzie cateva zile ori pur si simplu sare peste o luna. Desigur nu se intampla tuturor, dar este ceva foarte des intalnit

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

In sfarsit suntem de acord. Da, am observat-o si eu pe doamna, are părerile ei, fixe si de neclintit happy într-adevăr, pe internet scrie ca nu afectează dezvirginarea in sine menstruatia, dar stresul da, poate întârzia de la stres, cum ai zis si tu, stresul modifica hormonii si prin urmare menstruatia, deci se leagă. Dânsa poate sa aibă parerea ei, nu o mai contrazic, am observat ca este veterana pe aici, mereu locul 1, deci cred ca trebuie sa o respect si sa nu o contrazic laughing

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu te poti contrazice cu ea, ea inca sustine ca pastila de a doua zi distruge un ovul deja fecundat laughing)
In principiu am fost mereu de acord noi. Problema era doar de "nuanta". A plecat de la faptul ca am zis eu ca fereastra de ramas insarcinata este de doar 10-12 ore iar tu sustineai treaba cu 5-6 zile cat este viata spermatozoizilor. Faza e ca in principiu avem amandoi dreptate( chiar am zis si eu treaba cu soermatozoizii care traiesc mai mult.Nu 6 zile ci 3, ca pe acolo e media).

Ideea e ca eu ma refeream strict la momentul in care poate avea loc conceptia. Tehnic, perioada fertila aia e... dar practic poti include in perioada fertila si durata de viata a spermatozoizilor. Amandoi aveam dreptate... dar recunosc, mi-a placut extrem de mult sa ma contrazic cu tine?

esti o tipa faina, raspunzi foarte bine, ai experienta de viata, esti matura si serioasa, esti o prezenta foarte placuta pe TPU.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Așa este, avem dreptate amândoi in felul nostru. Si mie imi place sa ma contrazic in general, așa ca ai grija ce răspunsuri dai, ca o sa mai dai peste mine in comentarii laughing glumesc. Si tu se vede ca stii ce vorbești si esti foarte documentat pe domeniul sănătate, sex etc, am învățat câte ceva din răspunsurile tale, recunosc. Stiu de TPU din adolescență și îmi pare rau ca nu mi-am facut cont mai demult, e mișto aici pe TPU happy Am si eu de învățat si pot ajuta si eu pe alții atât cat pot si cât știu.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Https://www.tpu.ro/......i-faci-ce/ ajuta-ma aici, te rog, in comentarii :)) :))

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt motive de îngrijorare.