| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

E adevarat ca magistratii (procurorii si judecatorii) sunt suspendati daca merg la psiholog sau psihiatru? Oare nu e asta motiul pentru care foarte multi judecatori par de pe la 40 de ani plecati cu sorcova? Ei ar trebui sa beneficieze cel mai mult de consiliere avand in vedere la ce fel de lucruri sunt expusi.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La psiholog nu are prea mare legatura daca ei merg in opinia mea! cu totii putem merge la psiholog pentru diferite stari sau probleme din viata de zi cu zi, asta nu inseamna ca vom fi dati afara nici noi indiferent de domeniul in care activam, deci nici ei magistratii care merg la 'consiliere', nu ar trebui exclusi pentru asta!
la psihiatru?! aici este un domeniu ceva mai sensibil, sigur ca magistratii care au un diagnostic pus ca avand o afectiune psihica ca nu sunt compatibili cu "meseria" pe care o desfasoara...in teorie
faptul ca unii dintre ei sufera de tulburari sau mai ales afectiuni mintale si totusi ei rezista in sistem, asta poate insemna faptul ca nu au fost la medic si nu au un diagnostic pus in acest senswinking
cred ca asta cu a fi dusi cu sorcova de la 40 de ani are oarece legatura si cu meseria pe care ei o desfasoara, nu? o vorba inteleapta spune " traiesti printre javre, incepi sa latri!", deci probabil multi dintre ei innebunesc datorita meseriei pe care o au si datorita oamenilor cu care au de a face, nu le iau apararea eu magistratilor, dar nici munca lor nu este ceva tocmai usor!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, ai dreptate. Activitatea lor implica stres, risc. Sunt tot timpul sub presiune.
Nu este treaba simpla ceea ce fac ei.

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

De aceea am si mentionat!
desi nu le iau apararea acelor magistrati care fac rau oamenilor dintr-o nebunie personala si nici celor care sunt corupti...insa sunt destui 'oameni' printre ei, care clacheaza datorita stresului enorm pe care il implica meseria lor! majoritatea nu avem de unde sa stim ce stres au ei, dar asta nu inseamna ca el nu existawinking

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Cand judeci un criminal si acesta are acces la datele tale, sincer nu i prea usor daca ai copii acasa. Dar si au asumat. Mai o pastiluta, cu sansa trece si peste asta.
Nu i job usor asta este clar.

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Draga mea amica, daca totusi ai putea sa iei o pastiluta si sa fie totul bine, cred ca nu ar mai fi lumea plina de "jokeri" care nu stiu ce afectiuni mintale auwinking

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, o pastiluta nu schimba realitatea, doar perceptia asupra acesteia.
Sunt si "jokeri "printre judecători dar majoritatea stiu ei cum trebuie sa procedeze.
Nu vorbim de Jasmine pierdute, care in agonia lor aproape si au pierdut discernamantul.
Majoritatea sunt in negare din păcate.
happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Corect

| doctorandus a răspuns:

Nu cred, umbla vorba ca un judecator a dat un verdict in timp ce era internat la psihiatrie.

| ioana748 a răspuns:

Majoritatea sunt pe pastile. Mai mult sau mai putin oficial.

| maricicapopa a răspuns:

Parerea este o parere buna