Întrebare recomandată | Mihaela23_2814 a întrebat:

Hei, TPU! As dori sa sustin examenele Cambridge si vreau sa stiu cum vi s-a parut CAE. Ati facut pregatire in particular ca sa luati o nota buna? Cititul in engleza ajuta? Cat de mare e diferenta de dificutate intre FCE si CAE? Multumesc!

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Am facut pregatire cateva luni. Nu mi s-a parut greu, am luat A, dar mie mereu mi-a placut engleza. Nu merita sa dai FCE parerea mea.

| DeeaMarry a răspuns:

Pentru ce ai nevoie de acest certificat? Vrei sa studiezi in strainatate? Dupa 2 ani de la obtinerea lui va trebui sa faci dovada ca ai folosit limba engleza in timpul scurs de la obtinerea lui, altfel nu are valoare.Am avut un coleg care a mers in strainatate la facultate, dar a trebuit sa dea alte teste de limba engleza, desi avea cambridge-ul luat.

| RainmakerX a răspuns:

Deci...Eu unul mai am pana o sa dau acest examen dar diriginta mea este un profesor oarecum "coordonator" al acestui examen. (Noi il dam la scoala, nu stiu cum e la voi. Daca platim il dam cei care dorim)
Deci, in primul rand subiectele sunt extrem de dificile dar nu imposibile. Cu niste studii riguroase poti sa faci fata.
Noi facem pregatire inca de cand a inceput clasa a 9-a,facem cu diriginta, este un avantaj...
Da, cititiul in engleza ajuta mult de tot! Poti sa citesti carti in engleza cu voce tare. Te ajuta mult, chiar daca tie nu ti se pare.
Nu stiu diferenta sigur doar ca diriginta a spus atat "CAE mi s-a parut mai greu din totdeauna, cel mai greu examen in limba engleza pe care l-am dat vreodata..."
Succes!

| Mihaela23_2814 explică (pentru RainmakerX):

Si noi la fel, profa e coordonator si il dam in scoala. Eu sunt la bilingv si dansa ne pregateste pentru acest examen din a 9-a... Acum nu stiu ce sa zic, examenul CAE e dificil si parerile sunt impartite, atat in ceea ce priveste dificultatea, cat si necesitatea acestui certificat pe viitor. Mersi, oricum!

| RainmakerX a răspuns (pentru Mihaela23_2814):

Cu placere! Succes!