| Costinnicusor2296 a întrebat:

Salut!
Dupa o perioada de timp dupa ce am avut niste probleme cu increderea in partenera mea de cuplu am inceput sa prind usor-usor incredere in ea din mai multe puncte de vedere si acelea sunt(poate vor parea copilaresti) : de cand ne-am mutat impreuna a inceput sa aiba grija de anumite lucruri si ce tin de mine, se supara cand stie ca muncesc prea mult si nu petrecem suficient timp impreuna pentru ca nu ma odihnesc suficient, are grija sa ma intrebe daca am mancat, la anumite lucruri imi face observatii pentru ca stie ca nu sunt bune pentru sanatatea mea, a inceput sa-mi calce camasile(cand este nevoie de lucrul asta), in schimb de cand m-am mutat cu ea impreuna a observat si ea ca eu nu sunt genul de barbat sa stau degeaba si mereu trebuie sa fac ceva prin casa fie ca e vorba de curatenie cand ea este plecata la munca si eu sunt liber sau ca trebuie sa mai repar ceva prin casa si sa mai bag o masina la spalat, chestii ce sunt uzuale si nu tin de gen sau alte lucruri. Dupa aceste lucruri enumerate mai sus, considera cineva ca ar trebui sa stau mai relaxat din punct de vedere al sentimentelor ei si poate de nelinistea mea ce mai apare uneori ca ar putea sa mai fie cineva sau ceva la mijloc? Voi ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca relatia merge foarte bine, de ce ti-ai face singur rau inventand suspinciuni si motive?

Relaxeaza-te, arata-i cat de mult o iubesti, fii dragut si amabil cu ea, fiindca simte si vede, apreciind sentimentele tale si ajutorul si apoi, vei vedea ca te va rasplatii cu aceeasi dragoste si atentie.

| Costinnicusor2296 explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca in trecut am fost inselat o singura data intr-o fosta relatie si imi este putin mai greu sa am incredere, cam asta e motivul de ce am foarte greu incredere

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costinnicusor2296):

Nu-ti pedepsii actuala prietena pentru ca te-a inselat o fosta iubita in trecut, cupleaza creierasul si tine-l cuplat, ca-ti distrugi relatia si femeia se satura si pleaca intr-o zi, ca nu-i fericire aceea unde exista tot timpul gelozie si suspiciune.

| sofisis a răspuns:

Depinde mult ce probleme de neincredere au fost. Dar parerea mea e ca daca nu te hotarasti o data daca ai sau nu incredere in ea nu faci decat sa prelungesti finalul aiurea.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Dacă persoana de lângă tine este atât de grijulie poate să arate cât de mult ține la tine,pe lângă asta ți-a arătat cât de deranjata este de faptul că nu aveți timp pentru voi doi din cauza muncii.
O persoană care înșeală sau îți trădează încrederea cu siguranță nu se comportă atât de cald,afectuos.
Cred că trebuie să lucrezi la tine inițial,pentru că problemele cu încrederea în sine,în relația ta cu sinele,îți influențează și relația de cuplu. ( gelozia,neîncrederea,nu sunt lucruri sănătoase într-o relație ci toxice).
Încearcă să te valorifici mai mult, să te vezi mai bun, căci până la urmă dacă o persoană te înșeală, o face și cu tine de mână și cu siguranță nu din cauza că ești tu "mai puțin bun" ci pur și simplu este o decizie, alegere personală a persoanei de lângă tine.