| Iasmi019 a întrebat:

Bună! Am găsit un pui de vrabie și îmi era mila de el asa ca l-am luat acasă. nu este lovit și se poate mișca.Cu ce ar trebui sa îl hrănesc și ce ar trebui sa fac sa nu moara?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu este in regula ca l-ai luat cu tine in casa. Daca l-ai gasit pe jos trebuia sa il pui intr-un copac sau un loc mai inalt, ferit de pisici si alti pradatori, macar temporar.In astfel de cazuri, adesea mama este aproape, puiul nu s-a pierdut si chiar daca este de apreciat gestul tau, ca ai incercat sa salvezi un suflet, mai rau faci, ca acesta va avea de acum alt miros si risca sa fie respins de mama.Iti recomand sa citesti ce scrie Societatea Ornitologica Romana pe acest subiect.

| Simpatic a răspuns:

Cu orice ai putea hrani si puisorii de gaina?

| Cipi1212 a răspuns:

Încearcă să îl hrănești ca pe un pui de găină, cu mălai.

| Anonim240 a răspuns:

Bucățele de pâine inmuiate în apă, făină de porumb, poți să ii dai și mămăligă bucățele mici, să aibă apă, dacă nu bea și nu mănâncă trebuie să ii dai la inceput o bucatica obligatoriu și sa o inmoi puțin cu ciocul în apă, trebuie să îl înveți tu, că el nu știe. Dacă se mișcă și nu e lovit, înseamnă că e sănătos. Puii de obicei mănâncă râme și insecte, tu probabil nu ai de unde le lua, deci ramane prima variantă. Și să ai grijă să nu aibă pisici în preajmă! Succes!