| Lucaaragiale23 a întrebat:

Noroc, vin și eu cu o întrebare dacă otrava pentru șoareci îmi poate omorî pisicile daca din greșeală mănâncă din ea, ea fiind pentru răzătoare.

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Da, pot omorî si alte animale si chiar copii otrava de șoareci, ai grija pe unde o pui.

15 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mie mi-a spus medicul veterinar ca in mod normal pisicile nu sunt atrase de acele bobite roz sau de care vei lua.Doua de-ale mele au sfarsit otravite si tocmai de asta am intrebat.In schimb, acestea pot manca soareci care au ingerat acele bobite si atunci da, vor muri otravite, mai ales daca stai la curte.

| Simpatic a răspuns:

Sper ca nu este aceeasi pisica care zgarie masina?winking
si da, acea otrava poate ucide pisica

| Lucaaragiale23 explică (pentru Simpatic):

Nu,nu domane ferește! Chiar e pentru șoareci

| Simpatic a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Atunci ma bucur!

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă intenționezi să omori pisici, să știi că noua lege prevede dosare penale și închisoare pentru cei care omoară animale. Nu cred că merită un dosar penal nici 10 pisici, zic și eu.

| Lucaaragiale23 explică (pentru J0B0MAT):

Pai eu îmi pun pentru șoareci otrava, e vina mea că pisica e proasta și mănâncă din ea?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Da, dacă știi că pisica intră în acea zonă și tu o lași. Pentru șoareci există capcane care sunt foarte eficiente și nu mai omori astfel pisica, dacă nu vrei asta.

| Hyperion7 a răspuns:

Da,le omoară.
Omoară chiar și căprioare și nu numai!
https://www.google.com/......te-2702393

| iulia0514 a răspuns:

Deja cumperi otrava sa otrăvești pisicile alea carea ți-au zgâriat masina imaginarărolling on the floor ai grijă să nu cumva sa ajungă în ciorba tawinking

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Mars fa, ce te privește pe tine ce fac eu

| iulia0514 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Din partea mea poți face orice dorești doar ca spre propriul tău bine mi-aș ruga părinții sa ma ducă la un consult psihiatric ca dacă îți închipui lucruri si mai punem si violenta împotriva animalelor înseamnă că ai o problema serioasa și e mai bine sa te tratezi din timpwinking

| adryang78 a răspuns:

Dacă mănâncă din ea, sau un șoarece care a mâncat din ea, da, poate muri și pisica.
Cele mai eficiente sunt așa-zisele "jeleuri". Sunt ca niște discuri învelite în hârtie, de consistența unui jeleu și au o aromă plăcută, care atrage șoarecii și/sau șobolanii.

| Lucaaragiale23 explică (pentru adryang78):

Jeleurile astea atrag și pisicile?

| adryang78 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Sincer, nu știu, dar în mod sigur te lămuresc la fitofarmacie.

| BobTheCat a răspuns:

Bănuiesc ca voiai sa zici "rozătoare", nu? Răzătoarele sunt complet altceva laughing Si din cate stiu, da, le poate ucide. Sper ca nu ai de gand sa ii faci rau vreunei pisici totusi!

| Lucaaragiale23 explică:

Și ceva exemple de unde as putea cumpăra această otravă

| Cipi1212 a răspuns:

Otrava de șoareci se ține departe de animalele de companie, găini și alte păsări de maincarea lor, copii și bineînțeles de alimente.

| CalinaXandra a răspuns:

O pisica poate muri și dacă mananca un șoarece otrăvitwinking sau cel puțin se îmbolnăvește rău

| Torrpi a răspuns:

Pentru razatoare? Cu ce ajuta? Poate pentru rozatoare.
Daca pisica mananca, poate muri.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Torrpi):

Pai normal că pentru răzătoare, de unde as putea achiziționa?

| Torrpi a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

La razatoare nu cred ca ajuta otrava. Doar daca nu vrei sa o pui in supa ta.
Tu iti dai seama de diferenta dintre cele doua cuvinte?
Nu stiu de unde o poti procura. Intreaba veterinarul din localitatea ta.

| colonelumorteni a răspuns:

Eu intr-o vara am avut pisica in antreu. Fara sa stiu ca e in antreu stiam ca am si un soricel in antreu sub sifonier cred.Eu de fapt nu doream moartea acelui soricel, il vazusem intr-o zi cand stateam la calculator si aveam usa deschisa, l-am hranit cu paine si i-am pus intr-o cutie de pateu apa.Au fost boabe pe sala de alea rosii asa a hotarat mama pe care le-am aruncat ca nu doream moartea lui.Era micut si mi-a fost mila de el, pisica statea fara s-o vad, fara sa stiu ca intarse in antreu de afara i-am auzit torsul pe scaun in antreu, apoi am aruncat boabele.Soricelul iesise pe la ora 1 jumate noaptea sa manance paine ca s-a vazut imi reflecta lumina de la calculator in antreu si pisica torcea in hainele mele colacita pe scaun.Chestia este ca ea nu a mancat bobitele din farfurie unde era si paine ca si cursa.Am auzit tropotul soarecelui pe linoleu care venise sa manance painea pe care pisica nu o voia eu o pusesem special pentru el fara boabe otravite, e mofturoasa nu mananca paine dar la fel ca in Tom si Jerry ea dormea incolacita, torcea si el manca.Nu a murit acel soarece datorita mie dar cred ca a plecat din casa a 2-a zi ca vazuse pisica pe scaun. Oricum pisica mea intra in bucatarie in camera din fund care e din pal unde sunt soareci si mananca ce prinde de pe jos, din oala probabil unde sunt spalaturi pentru porci uneori da nu din bobitele alea rosii care sunt intr-o farfurie.A stat si acolo intr-o noapte a fost uitata acolo si pana a mieunat ca vrea sa iasa afara nu a mancat din boabe a avut alta ocupatie cred. Oricum cert e ca pisica mea cand a vazut un soarece odata in gradina la coceni parea ca nu ai pasa, se uita la mine si mieuna in speranta ca am ceva bun pentru ea, mancam pufuleti Star cu ciuperci, si a sesizat ca fuge un soarece dar s-a uitat la el ca si cum trecea o gaina

| BaiatulcuOnly a răspuns:

Da poate. E toxica. Mergi la veterinar cat mai rapid.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Ameliaave):

? Nu dau click pe astfel de linkuri dubios cu keyloggerlaughing

| mihai69 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Felicitări.
Dacă mai și raportezi mesajul, cu atât mai bine.

| Lucaaragiale23 explică (pentru mihai69):

Eu l-am raportat, tu?

| mihai69 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Desigur