| anonim2403 a întrebat:

Am o problema cu o comanda de pe olx.
Chiar ieri am achizitionat ceva cu un avans de 50 de lei pe paysafecard. Proprietarii produsului au spus ca avansul era de fapt 100 lei dar nu a fost actualizata descrierea cica, eu am platit si restul de 50 de lei, bazându-ma pe incredere ca voi primi comanda deoarece am auzit ca paysafe e destul de ok. Dupa ce am pus datele cardului pentru tranzactie si am primit confirmarea de la gmail au spus sa le dau codul de 16 cifre pentru a primi banii sau ceva de genul chiar daca in email scria sa nu dau codul acela nimanui.
Acum, astazi am vazut ca, contul lor de olx este suspendat! Sa imi fi luat teapa? Ajutor va rog

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai luat teapa!

Si doar olx tot spune peste tot sa nu cumparati nimic cu plata online, ca poate fi teapa, mai ales cand apar delauri din astea de crezi ca l-ai prins pe Dumnezeu de-un picior, cu preturi atat de mici.
De ce nu te-ai intalnit cu vazatorul, sa-i dai banii in mana cand iti dadea produsul?

Acum poti face reclamatie la: administratia olx.ro si la politie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte probabil.
Plata ramburs sau fata in fata, altfel pe olx sanse foarte mari sa fie teapa

| Furnicuta000 a răspuns:

Of of of
Olx e raiul teparilor. Eu nu as avea incredere sa pun banii in contul cuiva nici daca imi da nr de cont cu nume si prenume, cu paysafe e clar e teapa si asta e metoda prin care nu au cum sa fie descoperiti. Iar chestia cu datele de pe card, daca ai dat doar codul ala de 16 cifre de pe fata cardului nu au cum sa-ti fure bani de pe el, dar daca ai dat si alte date de pe el ar trebui sa mergi la banca sa-ti inchida cardul ala.
Si ai grija pe viitor, nu mai da bani inainte daca nu este un site autorizat, cunoscut. Olx nu e un magazin online, e doar o platforma pe care oricine se poate inscrie si poate da tepe. E ok sa comanzi ceva cu banii in avand dar niciodata, in vecii vecilor, sa nu faci asta pe olx

| anonim2403 explică (pentru Furnicuta000):

Codul de 16 cifre era de la cardul paysafe facut ca sa platesc cei 50 de lei nu de la cel al meu, plus de asta inca am toti banii in cont deci probabil au vrut doar sa le platesc "avansul" pe degeaba, daca aveau accesc la cardul meu ma gandesc ca erau pierduti de mult TOTI banii dar inca sunt in cont!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim2403):

Ce date le-ai dat mai exact de pe card? De ex daca eu imi bag datele cardului pe un site sa fac o plata banii se retrag automat din contul meu fara sa-mi apara vreo notificare sau ceva. Deci fii mai atent cu lucrurile de genul asta

| KovacsB a răspuns:

Cand o sa inveti ca nu se dau datele cardului vreodata sa-ti puna cineva bani pe el se da doar Ibanul.

| DonMoldo a răspuns:

Normal că ai luat țeapă ce întrebare. Nu mai plătiți în avans și nu mai mergeți pe încredere daca vrea sa îți trimită pachet fara avans bine daca nu tot bine

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Îmi pare rău să îți spun dar este foarte probabil să îți fi luat țeapă. Pe olx, plata se face ramburs sau față în față. Data viitoare să nu mai dai datele cardului sau codurile de verificare nimănui

| anonim2403 explică (pentru vatadezahar24):

Datele cardului le am pus doar ca sa fac acel paysafe de 50 de lei, lor le am dat doar codul de verificare de 16 cifre
Probabil mi au dat teapa cu avansul pentru ca inca am toti banii in cont, daca aveau datele cardului meu erau banii pierduti de mult

| vatadezahar24 a răspuns (pentru anonim2403):

Codul de verificare nu trebuie să îl dai nimănui! Cum ai spus și tu, era menționat să nu distribui codul la nimeni. Plata pe olx se face strict ramburs sau față în față, în rest e teapa direct. Totuși cred ca ești în siguranță dacă nu ți ai dat datele cardului, dacă le ai i dat, ar fi trebuit să vorbești labmca să îți închidă/blocheze cardul.