| superpissy40 a întrebat:

Eu trec clasa a 8-a si ma gandesc la ce liceu sa ma duc.As vrea la unul cu profil cu stiinte ale naturii sau la filologie. Puteti sa imi spuneti ce materii se fac la fiecare profil,la ce dau teza, la ce dau bacul si cate ore pe saptamana se fac din fiecare materie ce cuprinde profilul? Daca vreti puteti sa imi mai dati si alte informatii despre diverse licee.

P.S.: Sunt din Bucuresti.

Răspuns Câştigător
| flavius01 a răspuns:

Pai treaba sta cam asa:
La filo, in clasa a 9-a o sa iti para destul de ok, ai 2 ore de mate cred, vreo 2 sau 1 de chimie, 1 de bio... Orarul este clar mai lejer ca la profilul real! Tezele le vei da la romana, latina, istorie/geografie si engleza daca e profil de intensiv engleza. Partea urata aici este ca iti vei petrece cam 3 ani tocind si iar tocind. Mie imi place romana, multi mi-au zis ca sunt bun de filo, dar fix din acest motiv nu m-am dus. Prefer sa mai fac si mate, chimie sau bio decat sa stau si sa tocesc la toate orele. La bac, vei da din romana, istorie si la alegere intre geografie, psihologie, logica sau fiolosofie.
La stiintele naturii, in primii 2 ani nu prea e mare diferenta intre tine si cei de la mate-info. O sa ai 4 ore de mate, 4 de romana (3 in clasa a zecea), 2 de chimie (3 in clasa a zecea), 2 de bio si tot asa. Teza o vei da la romana, mate, 2 la alegere intre bio/chimie/fizica si engleza daca e profil de intensiv. Bacul il vei da la romana, mate (nivelul mai usor, M2) si una la alegere intre bio/chimie/fizica.
Personal, iti recomand stiintele naturii. E mai diversificat si mai faci totusi si materii reale. Matematica ce-i drept, poate ca nu e prea frumoasa, nici fizica. Chimia organica s-ar putea sa iti placa, o incepi de la 0 in clasa a zecea si e frumusica daca o inveti de la inceput. Biologia e frumoasa, e interesant sa o inveti big grin Succes!

14 răspunsuri:
| 8mariastar a răspuns:

Cuprinde romana
se dau teze la romana si dai si bac dar nu mai dai la mata bacul

| Idc12345 a răspuns:

Si eu am trecut i clasa a8a si sunt din Bucuresti, si vreau tot la stiinte ale naturii.Te-ai gandit la ce liceu vrei sa dai? Eu nu prrea stiu.

| superpissy40 explică (pentru Idc12345):

Eu as vrea la Lazar.

| Idc12345 a răspuns (pentru superpissy40):

Aa,eu in Sincai sau Sava happy

| superpissy40 explică (pentru Idc12345):

Ce medie ai in clasele V-VIII?

| Idc12345 a răspuns (pentru superpissy40):

Pai inca nu am terminat a8-a,dar sper sa imi iasa in jur de 9, 8.Tu?

| superpissy40 explică (pentru Idc12345):

Eu in toamna incep a 8-a si in a 7-a mi-a iesit 9.44

| Idc12345 a răspuns (pentru superpissy40):

Pai si eu in toamna incep a8-a si in a7-a mi-a iesit 9, 73. Din ce sector esti?

| superpissy40 explică (pentru Idc12345):

Sectorul 6.

| superpissy40 explică (pentru Idc12345):

Scuze dar nu pot da multe informatii despre mine.

| Idc12345 a răspuns (pentru superpissy40):

Si eu sunt din sectorul 6.Nu-i nimic, te inteleg happy

| kzd a răspuns:

Stiintele naturii : teza la bio/chimie/fizica, mate si romana
Filologie : teza la romana, latina, istorie/gegografie
filologei bac : romana, istorie, geografie, tic, engleza
stiintele naturii bac : romana, mate, tic, engleza, chimie/bio/fizica
Cantemir Voda laughing ii fac reclama sunt la liceul asta.

| lolicica1111 a răspuns:

La stiite ale naturii daca te duci o sa papi chimie biologie pe paine... la filologie o sa fie mai lejer din punctul meu de vedere. si tot la filologie bacul se da la romana istorie si geografie

| virginiawolf a răspuns:

La filologie faci 5 ore de romana pe saptamana, dai teza la romana, istorie, latina si daca dai la filologie plus inca o limba, de exemplu engleza, franceza sau germana, dai teza si la ala. La bac dai la romana, istorie obligatoriu, TIC, si ai de ales intre geografie, logica, psihologie, filosofie si sociologie. Nu stiu daca am omis ceva. In general, in clasa a 9-a si a 10-a faci si mate, fizica, bio, chimie, apoi urmatorii 2 ani toate aceste materii sunt combinate in ceva ce se numeste Stiinte si se pun note pe referate. Cea mai grea parte e limba latina pe care o studiezi 4 ani de zile, dar daca te straduiesti s-o intelegi din primul an totul merge numai bine pe urma. Nu-i mare branza...