| Delia898 a întrebat:

Salut! Este legal sa ii faci poza unei persoane care nu se oprește din a se holba la tine?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este pe domeniu public si nu este minor este legal sa-i faci poza, doar ca nu o poti posta, cu comentarii negative, pe internet ori s-o trimiti altor persoane.

| Delia898 explică (pentru Ioandelasal):

Well,chestia este că eu sunt la facultate și colega mea de cămin nu vrea să înțeleagă că nu e ok sa stai și să te uiți la o persoana incontinuu, și i am făcut in camera de camin ...de postat nu am postat nimic..plus că își aduce in camera colege și mă bârfește că vorbesc in somn și alte chestii ce le fac eu in camera.Nu știu, crezi dacă ar fi o problema?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Delia898):

Camera de camin nu este domeniu public, asa ca nu este legal ce-ai facut., este vorba de afectarea dreptului la propria imagine si atingerea dreptului la viata privata, fapte interzise de prevederi ale Codului civil.

| LisaJulie a răspuns:

De ce sa ii faci poza? De ce sa nu o întrebi de ce se holbează la tine!

| Delia898 explică (pentru eliancodrut):

Care e legea

| eliancodrut a răspuns (pentru Delia898):

Art.8 CEDO, art.26 din Constitutie, Codul civil.
Potrivit jurisprudenței Curții de Justiție a Uniunii Europene, fotografierea sau filmarea unei persoane reprezintă o ingerință în dreptul său la viață privată.
Faptul ca se uita la tine nu iti da dreptul sa-l fotografiezi.