| c300 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi.Am 13 ani si in urma cu 3 ani am facut greseala vietii mele, AM FUMAT.Parintii nu imi spusesera inca sa nu o fac deoarece cred ca ma considerau mic. Dupa ce am fumat 10-20 de tigari, ei mi-au spus sa nu fumez.M-am oprit mi-am jurat ca toata viata mea nu voi mai pune gura pe tigari.Pot avea probleme grave de sanatate dupa 3 ani, dar se poate vedea la analize ca am fumat acum 3 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Este foarte bine că ai putut să renunţi fără probleme. Dacă deveneai fumător înrăit era mult mai rău.
Nu se întâmplă nimic. Nu ai ce să păţeşti de la 10 ţigări. Dacă îţi faci analize crede-mă că nu află nici cel mai mare specialist din lume că ai fumat în urmă cu 3 ani.
Aşadar poţi sta liniştit însă îţi recomand să nu mai faci acest lucru niciodată.
Nu uita că fumatul dăunează grav sănătăţii.
O zi plăcută, pa-pa!

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

10 țigări nu lasă nici un fel de dovadă vizibilă, indiferent de perioada de timp scursă de la ultima țigară.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 10 tigari nu patesti nimic, bine ca esti paranoic poate nu te mai apuci a doua oara.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stai linistit, nu patesti nimic. Sper sa te tii de cuvant!

| pietrean a răspuns:

Bravo! Daca te-ai lasat,esti pe drumul cel bun. Fumatul face foarte mult rau,asa ca evita chiar sa stai si intr-o camera,unde se fumeaza. Sanatatea nu ati este afectata,ca doar nu ai fumat un pachet de tigari pe zi! Iar la analize(de sange, urina...) nu se vede, doar daca ati faci raze la plamani, dar nu dupa cateva tigari, fumate acum 3 ani.Inca o data, BRAVO, tie!

| adych a răspuns:

Stai linistit, normal dupa 1 an de zile se elimina toate urmele fumatului si plamanii ajung din nou la 100% din capacitate. Nu mai fa prostia asta niciodata. Si eu sunt fumator de 8 ani si acum incerc sa ma las, e foarte greu si iti trebuie o ambitie de fier. Anturajul ma stricat pe mine, asa ca daca ai prieteni fumatori incearca sa nu te lasi prostit/a de ei. Bafta in continuare.

| c300 explică (pentru adych):

Pai da, dar asta se intampla dupa 18 ani.Am inteles ca daca am fumat la 10 ani plamanii nu se mai regenereaza. Eadevarat?

| Petrust a răspuns:

Nu.

| Andrei63673 a răspuns:

Da dar la plamani laughing))