| kencarson a întrebat:

Buna TPU, am o întrebare mai ciudată. Mi-au apărut niște bubite mici, rosii care ma mananca ff tare in mai multe locuri. Nu sunt de tantar pentru ca nu sunt atât de inflamate (plus ca mi-aș fi dat seama pentru ca sunt alergic) și nu am nicio idee ce ar putea fi. Le am de vreo saptamana. Vreo idee ce ar putea fi sau ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Intuiesc ca este de la alergie, o forma de urticarie...

medical si tehnic : https://comenzi.farmaciatei.ro/info-tei/afectiuni-medicale/urticarie

recomand fie sa mergi la medicul de familie fie sa iei de la farmacie medicamente din clasa antihistaminicelor precum claritine, aerius etc

pe TPU nu punem diagnostice doar putem da sfaturi si intui lucruri!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu avem idee.Pentru afectiuni ale pielii trebuie un consult la fata locului, ca asa din descriere pot fi multe posibilitati.Mergi la medicul dermatolog, sectiunea aceasta de pe TPU nu inlocuieste un consult de specialitate, dupa scrie mai sus cu rosu.Fa niste poze cu telefonul si tine evidenta bubitelor pana cand ajungi la medic.E posibil pana atunci sa mai treaca si e bine sa ii arati pozele.Nu lua nimic de capul tau daca tu stii cum sunt cele de la alergie si zici ca nu te mananca.Am avut si eu niste episoade de urticarie in trecut, dar asta nu inseamna ca de-acum iau antihistaminic la orice iritatie a pielii pentru ca exista diferente clare si nu e ok.

| ioana748 a răspuns:

Cum ti au spus si colegii, ceva pastile antihistaminice si mixtura mentolata.
Apoi, daca nu trece in cateva zile, fuguta la dermatolog.
Sanatate.

| Mindfulness a răspuns:

Verifica noaptea daca nu ai ploșnițe in jurul patului,verifica bine de tot salteaua toate colturile,la cusătura saltelei câteva nopți la rând,verifica și dacă observi puncte maro,galbene pe cearșaf, lenjeria patului.
Daca se tot înmulțesc sunt de la ploșnițe și trebuie să iei masuri urgente, daca nu înseamnă că pot fi de la stres, anxietate sau de la alimentație, sau vreo formă alergica.

| Alexalex1000 a răspuns:

Daca mananci multe oua de la ele este. Sau o mica alergie la ceva din mâncare la ce chimicale baga ăștia in mâncăruri...

| kencarson explică (pentru Alexalex1000):

Nu prea mananc ouă dar și tată mi-a zis ca ar fi alergie

| Alexalex1000 a răspuns (pentru kencarson):

Funda?

| Karyana a răspuns:

Daca te manca poti sa iei de la farmacie o stricluta de mentool si sa dai pe bibite sa nu te mai manance, functioneaza si cu spirto daca ai. Daca e voleva e allergie sunt pastile antialergice in farmacia, daca dupa ce le iei dupa o perioada nu iti trec trebuie sa te duci la medicul de familie