| Cristinel7266 a întrebat:

Buna ziua. De cateva zile nu mai aud bine, cred ca in proportie de 50% cu urechea dreapta. Cu urechea stanga nu mai aud de 30 ani de cand am avut o operatie de mastoiedita supurata.Nu ma doare dar am un disconfort cand ma ridic din pat parca mai rau se infunda urechea ca si cum as avea dop de ceara. Am incercat cu un spray pentru ceara dar in zadar. Sunt programat la ORL dar vreau sa ma duc pregatit si cu ceva informatii.Ce cauze ar determina surzirea partiala in doua trei zile? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va sti medicul ce are de facut. Tu doar ii spui ce ne-ai spus si nouă.

| adryang78 a răspuns:

Nu știu dacă este și cazul tău, dar uite cum e la mine.
Am fost operat de otomastoedită acum 40 de ani, la urechea dreaptă. La fel ca la tine, auzul a rămas toată viața la maxim 10%.
Acum doi ani am făcut fișa medicală ca să reînnoiesc permisul și medicul ORL-ist mi-a spus că mi-au apărut modificări pe canalul auditiv la cealaltă ureche. Aveam deja, și mai am și acum, aceleași senzații ca și tine, ca și cum ar fi un dop. Mi-a dat atunci niște antibiotice, dar n-au rezolvat nimic. Se pare că este ceva degenerativ. Sper ca la tine să fie o problemă ce se poate combate.
Sănătate multă!

| Cristinel7266 explică (pentru adryang78):

Salut Din fericire am avut dopuri de ceara in ambele urechi care au fost scoase de medic Multumesc

| Dragobeta a răspuns:

Medicul trebuie sa fie pregatit. Nu ii duci tu diagnosticul.

| RedMarr a răspuns:

Daca ai dop ceara, se poate rezolva/divolva cu apa oxigenata(sticla noua/nerasuflata). Foloseste o pipeta/seringa plastic ( o tii 5 minute la sub brat sa-si ia temperatura corpului ) Pui 5-8 picaturi si va reactiona cu ceara/mineralele din ea, si o va dizolva. Va cliploci in ureche precum apa minerala/vitaminale efevescente. Cand reactia se termina, cu un servet/hartie absorbi lichidul. Repeti cam 3-4 ori pana dizolva / desfunda urechea. La urma folosesti tot un servet sa absorbi restul de umezeala. Dar ATENTIE - tu ai avut o operatie, deci e mai bine sa te vada si un Medic ORL. Ce ti-am zis mai sus, m-a invatat un Medic Specialist ORL, dar, eu n-am avut Operatia ta. E mai Sigur Asa.

| Cristinel7266 explică (pentru RedMarr):

Am rezolvat astazi la medic. Dopuri de ceara Multumesc