| AdiMihai25 a întrebat:

Salut tuturor,
Nu de mult am ajuns in Tara.
Aa stat intr-o zi pe afara intr-o bluza, era un vânt taios,am băut si ceva rece, am stat lângă un prieten care mai era usor răcit. Apoi m-am trezit peste noapte cu gâtul, amigdalele umflate, frisoane, greata, dureri puternice de cap, toți mușchii, rinichii si picioarele ma dureau, aveam un disconfort total de a mai putea dormi noaptea ..am luat theraflu si toate cele pentru răceala. Observ ca nu e răceala ci o gripă sau un virus urat ..singura încercare e sa vad cu antibiotic augumentin, ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti lua antibiotic fara retetă, mergi la medicul de familie sau sa mearga mama ta la medicul tau de familie cu cardul de sanatate al tau si sa ti ia retetă de augmentin sau Zynat ăla e mai bun decat augmentinul, augmentinul se ia pentru infectii daca aveai dureri de dinti măsele luai Augmentin, la răceala i ei Zynat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Antibioticele nu se iau dupa sfaturile de pe net.
antibioticele se iau dupa sfatul medicului.
de unde stii tu ca e cazul sa iei antibiotic?

| gabicoo a răspuns:

Augmentinul e un pic depășit! Dacă vrei să iei antibiotic recomand Klacid!
Mai bine consultă un medic!

| Lambruzau a răspuns (pentru gabicoo):

Mno, el nu are de unde sa stie!
Imi place ca i zice cineva, bro du-te la medicul de familie sau da unui privat o caruta de bani sa vezi Doamne sa te consulte…. unde aici in Ro? Ha ha ha
Sau mai bine sa -i dea ceva ce nu se gaseste in farmacii, ca Ala scrie reteta dar la farmacie face aia niste ochi si chiar iti spune, " ba, baiatule de cand nu te am mai vazut prin tara, de dinainte de a pleca tu nu mai avem antibioticul X"

| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă crezi că e un virus de vină ce logică are să iei antibiotic?
Antibioticul e pentru BACTERII, nu pentru VIRUȘU.

Pentru viruși iei ANTIVIRALE, nu ANTIBIOTICE.

Du-te la medicul de familie și ia ce îți spune dânsul sau dânsa sa iei.

| Lambruzau a răspuns:

Pentru cand pleci de acum din tara, o sa ti recomand ceva beton.
Da mi mesaj privat

| Ion88888888 a răspuns:

Augmentin / ibalgin / prospan/
Septocalmin / baraka, ambroxol, pe astea le iau și eu că m-am gripat