| anonim_4396 a întrebat:

Sunt singurul din familie care mananc fulgi de ovaz, de porumb, mere, lapte in fiecare zi, singurul care prefera pestele.
Ei mananca tot felul de prostii: salam, chechup, cascaval si uneori cartofi prajiti.

Oare ma ajuta la ceva in viata ca ofer o atentie sporita in ceea ce mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dupa parerea mea, da, te ajuta.

| GdX a răspuns:

Foarte bine ca mananci ceeea ce mananci. Este important sa ai o nutritie sanatoasa. Am vazut destui oameni cu infarct sau AVC din cauza alimentatiei nesanatoase. SI pe langa o alimentatie sanatoasa sa faci si sport cat poti de mult.

| RAY a răspuns:

Si eu la fel

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Man comenteaza si tu, uite ce timpaneii zic unii pe aici

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Un om a mancat sanatos si tot a murit de diverse boli, la o varsta frageda. Alt om a lasat tigarea jos din mana tocmai pe la 80 de ani, din motiv ca ii tremurau mainile, nu ca altceva.

Difera de la persoana la persoana. Cand este cazul sa fie ceva, o sa fie.

DAR, asta a fost ca o poveste. Evident ca te ajuta sa oferi o atentie sporita a ceea ce mananci. Mananci viu, traiesti viu (adica verde). Daca o persoana se simte mai bine ca nu mai mananca carne si mananca numai salate, nu este din cauza ca nu mai mananca carne. Ci din cauza ca mananca salate. Deci se poate manca si carne cu salata. Daca ai prins ideea.

Este ok sa mananci ce vrei, intr-o maniera fireasca. Deci poti sa mananci si tu acele lucruri, atat timp cat nu renunti la lucrurile tale happy

Numai bine!

| Werrich a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am vazut un caz cu un om care manca sanatos, facea sport, nu fuma, nu bea, dar a murit ca l-a calcat masina.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Asa si ce aveai ciuda pe el? si daca murea un politician ce mai ziceai? Putea fi un om cu burta, nu e irelevant ce facea ala.
Bai frate eu fac sport din mai multe motive, fac sport ca mi-am gasit refugiu+ sa arat bine sa fiu atractiv, sa-mi stea hainele bine pe mine, nu neaparat sa prind 80 sau 100 de ani.
Da terminatu ala de Tehno21 m-a provocat, un timpit.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Nu spui asta pentru ca esti adventist nu?
O cana jum de lapte pe zi oare afecteaza?

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt adventist, dar ideea este ca nu toti adultii digera usor laptele din cauza lactozei, dar exista lapte fara lactoza.
https://www.doctorulzilei.ro/......adultului/

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

E adevarat, eu dau in diaree exploziva de la lapte. Exceptie facand cazul in care e inclus in prajituri sau alimente in care a fost amestecat bine cu celelalte ingrediente.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Laptele din prajituri este prelucrat si isi pierde din calitatile lactice. Diareea este un simptom al intolerantei la lactoza, incearca sa bei lapte fara lactoza.
https://www.cora.ro/......-p-2545136

| Werrich a răspuns:

Darrio Magarrio, de ce blochezi oamenii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O pierdere de timp? eu fac sport sa arat bine pentru fete.
Eu fac sport de mic si iti produce schimbari si ma relaxeaza, daca nu as fi facut sport in timpul pandemiei as fi innebunit sau dupa ce mi-au murit rude, am intrat in depresie si sportul m-a tinut pe linia de plutire.
Asa ca nu mai vorbi prostii si nu mai descuraja oamenii, gandeste ca nu doare, nu mai fi idiot

| Tehno21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sportu iti ia mintile eu am relatie cu multe fete si eu urasc sportu ca ma obosesc foarte mult

| anonim_4396 explică (pentru Tehno21):

Nu iti i-a mintiile, e incredibil, e exact invers. Dupa ce planeta vi? Tu nu cred ca ai facut sport in viata talaughing apucate si da o tura de parc sa vezi ce inseamna sport

| Dana2103 a răspuns:

Laptele zilnic nu e sanatos

| Anaagent007 a răspuns:

Daaa,te vei dezvolta frumos + ca ai mai multe sanse sa treci 100 de ani