| 00Codruț00 a întrebat:

Salut! În aproape o luna o sa am evaluare nationala 2024 și am o întrebare, dacă pot sa învăț 4 ore pe zi de luni pana vineri și 10-14 ore pe weekend și sa iau între 6 și 8 la mate, la română între 7 și 9. În simulare am luat 3.65 la mate și la română 5.55 și în următoarele luni am văzut o progresie la română și la mate, cum ar fi noi la română facem o simulare pe luna iar prima simulare a fost un 3.90 și ultima este 7 iar la mate profesorul ne da teste de atrenament și am văzut ca pot de la 5.50 până la 8. Sper ca voi îmi reușiți sa ma motivați sa continui sa iau o nota, care sper sa iau la examen

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Numai tu stii daca poti. Dupa 4 ore de studiu in timpul saptamanii, pe langa cele alocate temelor, 10-14 ore pe weekend ar fi mortal. Cand te mai si relaxezi? Risti sa cedezi psihic asa.Tot ai nevoie de o zi pe saptamana in care sa nu faci nimic, altfel nu se pastreaza informatia si doar risti sa te stresezi.Ideea era sa te pregatesti din timp, ca doar si la clasa ati facut pana acum diverse variante si teste pentru evaluare, nu? Ar trebui pana acum sa stii ce stapanesti ok si unde mai ai de lucrat.Concentreaza-te pe ce nu stii.Se poate orice, daca depui un efort si respecti un program anume, dand dovada de determinare, te vor surprinde placut rezultalele.Gasesti oricum si pe internet tot ce ai nevoie, macar pentru nota de trecere.Succes!

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Aici niste linkuri care te vor ajuta, nu mai dau copy paste ca nu are sens:

https://www.tpu.ro/......nt-planta/

https://www.tpu.ro/......e-clasa-a/

| 00Codru?00 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc!

| dullcat a răspuns (pentru 00Codru?00):

Cu placere! Treci prin fiecare si vezi ce ai nevoie. Unele sunt linkuri directe catre playlisturi numite chiar asa,, Evaluarea nationala''. Poti cauta dupa cuvinte cheie si gasesti multe canale ale profilor care explica. Spor la invatat.

| Hyperion7 a răspuns:

Poți să iei daca te tii bine de carte!
Mult succes!

| AndreiAndrei27372 a răspuns:

Depinde si de ce simulari ai dat la clasa de exemplu testele de antrenament sunt mai grele decat evaluarea data de exemplu in 2023 sau 2022 eu am dat examenul anul trecut si mi s-a parut destul de usor.Eu am luat 8, 30la rom si 8.55 la mate.De exemplu eu lucram teste din culegerea de 2022-2023(cea rosie cu mov) si de la testul 20 in colo exercitiile deveneau foarte dificile si nu aveau nici o legatura cu nivelul de la examen. Ideea e ca trebuie sa fi foarte foarte concentrat.Eu fin cauza emotiilir am pierdut la mate 0.30 puncte din neatentie si erau lucruri le care le stiam ca fel am pierdut si la romana unde puteam sa iau chiar 9 daca nu greseam exercitii de gramatica care erau destul de simple.
•Repet inca o data ATENTIE MARE si incearca sa nu as emotii.La romana sa stii ca e cel mai greu din cauza ca ai texte de citit

| 00Codru?00 explică (pentru AndreiAndrei27372):

Mai am încă o întrebare. Eu am culegerea de la editura 45 însă ceea ce spui tu este adevărat ca după cele 20 de teste nu prea mai au nicio legătură cu nivelul de la examen și am decis sa fac cele pe net adica din testele de atrenament si cu subiectele de anii trecuți, dar nici nu prea mai am teste de făcut pe net, deoarece culegerea ( roșie cu mov) nu au treaba cu subiectele de la examen. Poate sunt și alte teste de atrenament pe net în care nu știu unde sa caut.