Întrebare recomandată | MihaiAlexandru11 a întrebat:

Salut,TPU! Cum as putea preveni bullying-ul? Mulți rad de mine pe seama ca un băiat mai mic decât mine, de clasa a 5 a, unul de 12, care a dat un pumn în baie(mie) și am evitat sa îl bat, fiindcă îmi făceam probleme etc.Toti ceilalti au început de aici sa ma jignească, sa îmi pună tot felul de porecle și nu mai suport.Am 14 ani și as vrea un sfat cum sa fac sa termin cu acest"bully". Sunt și eu puțin supărat ca m-am cam făcut de ras cu acel baiat, dar nu pot sa ma i-au de el, fiindcă are un frate mai mare.Va rog sa ma ajutați, cei care se rad de mine sunt niște băieți cu care m-am certat în trecut.As vrea sa stiu cum as putea sa-i rezolv.Multumesc pentru răspunsurile voastre!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

IGNORĂ "criticile" colegilor. Elanul acelor niște băieți, se stinge de la sine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea acțiunii și reacțiunii ți-e cunoscută? Cu cât o să vadă că te deranjează o să te atace mai tare. Râzi împreună cu ei, dă-le dreptate, ia-i cu binișorul, cere-le un sfat: "bine, băieți, voi ce ați face, de unul singur, și ăla cu spate, adică fra-su, etc", fă-i să se simtă importanți, de fapt trage-i în situația ta, fără să se prindă, să vezi ce o să se gândească cum ar rezolva ei.
Ideea este că diplomația întotdeauna este calea, nu războiul.
Iar cu cel care te-a atacat, gândește-te la cât de slab este de fapt: se bazează doar pe fratele lui, adică valoarea lui nu există în momentul în care acest sprijin ar dispărea, lucru care se va întâmpla, vremea trece rapid, voi creșteți, diferențele de vârstă se estompează spre anulare de pe la 18-20 de ani încolo.
Sfatul meu este să te concentrezi pe bagajul de arme pe care acum este vremea să îl acumulezi: cât mai multe cunoștințe, în toate domeniile, asta te va propulsa în viață, nu pumnul.
Femeile frumoase și DEȘTEPTE le găsești întotdeauna lângă scriitori, medici, savanți, oameni cu minți sclipitoare, mai puțin dotați cu mușchi, de ce oare, te-ai întrebat?
Decizia e la tine, ce vrei să faci în continuare, ce ai pățit este un episod minor, fără importanță, ai să râzi amintindu-ți peste câțiva ani.
Și încă ceva: grijă mare la gramatică, te va ajuta enorm în viață, crede-mă!

| batetarabanele a răspuns:

Sparge i

| eutragderopenas a răspuns:

Pai, in primul rand, trebuie sa te imprietenesti cu niste baieti de a 12-a sau a 11-a(pentru ca astora nu le pasa, deoarece doar 10 clase sunt obligatorii), va strangeti toti(tu cu aia de a 12 a), ii ademeniti pe baietii care fac misto de tine si ii spargeti fara mila, Pa