| Anamaria1929a a întrebat:

Buna..as vrea sa vorbesc cu cineva, dar nu am gasit persoana..am iesit intr-o seara cu fostul meu afara si am chemat si o prietena sa stea cu noi si ea ne-a facut o poza cand ne-am pupat si a trimis unui baiat si acel baiat a trimis altui baiat si acela pe un grup si tot asa pana a ajuns acea poza la mai mulți..si cand ma duc la scoala toți fac misto de mine si nu mai rezist,ma duc in baie si plang sau chiar in clasa, pentru ca eu sunt o persoana sensibila și chiar nu mai rezist nu inteleg de ce ei se baga. Cum as putea sa procedez in felul asta? Am avut încredere in fata aia și acum ea mi-a facut acest lucru..si am tot felul de gânduri negative..adica ma gandesc la sinucidere și de astea pentru ca eu nu pot rezista la bullying, nu am puterea de a rezista și va cer voua ajutorul, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Acum faptul e consumat. Calmează-te și pe viitor nu mai avea încredere în astfel de "prietene". Ai grija cum iti alegi cunoștințele.
Nu te lasa intimidata de remarcile lor, cu cât vei arata ca iei pasa cu atât mai mult vor continua. Cu cât ignori cu atât vor termina mai repede.
Ba da, ai puterea sa rezisti ca orice om, toate trec la un moment dat. Nu le mai acorda atâta atenție.

| Anamaria1929a explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc mult? sper sa pot avea puterea de a trece peste si voi incerca se ii ignor cat mai mult posibil.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Anamaria1929a):

Cu drag. Dacă ignori situația își pierd interesul ca nu mai e de divertisment, devine plictisitor. Însă dacă reacționezi înapoi, vor continua. Concentrează-te pe altceva. Prefa-te ca ai ceva de citit, de făcut, orice. O sa treacă. Numai bine!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te vezi cu omul in secret si scapi de necaz

| Anamaria1929a explică (pentru mgtow):

Eu nu mai am treaba cu el, dar ma simt nașpa ca toti fac mișto de mine

| johnnny123 a răspuns:

Te gândești la sinucidere pentru că niște colegi te tachinează pentru că au văzut o poză în care te pupai cu un băiat? Sigur nu exagerezi puțin?

Este un episod atât de lipsit de importanță încât peste un an nici măcar nu-l vei mai ține minte. Așa că termină cu prostiile. Dacă s-ar sinucide toți oamenii care au fost la un moment dat tachinați de colegi, nu ar mai exista niciun om pe pământ.

| Anamaria1929a explică (pentru johnnny123):

Mulțumesc? dar nu prea pot face față cand vin toți si incep sa faca misto de mine?

| johnnny123 a răspuns (pentru Anamaria1929a):

Ești foarte tânără și nu ai idee la câte poate face față un om... Au fost oameni închiși în lagăre sau trimiși în Siberia și nu s-au sinucis. Pe lângă încercările la care au făcut față unii oameni, niște colegi agasanți nu înseamnă nici măcar cât o ciupitură de țânțar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere ajutorul politiei

| Mopmop a răspuns:

Un proverb care e bine sa il intelegi si sa il aplici in situatia ta: "cainii latra si caravana trece!"
Restul sunt povesti.