| LisaJulie a întrebat:

Care e treaba cu piramidele din toate tarile lumii? Cum se face ca mai multe culturi au construit piramide? Avem piramide în Mexic, Peru, Spania, Guatemala, Statele Unite, Bosnia Herțegovina, Rusia, Ucraina, Grecia, China, Egipt, Sudan, Irak Siria, Iran, Vietnam, Thailanda, Indonezia, Kazahstan, Afganistan, India, Australia chiar și Antarctica și chiar pe fundul oceanului aproape de Japonia, în Marea Caraibelor aproape de Cuba și în Oceanul Atlantic! Nu prea cred in teoria cu o singura civilizație pe întreg pământul inainte de potopul lui Noe si ca toate civilizațiile antice s-au luat după ea deoarece suna SF dar totuși credeți ca civilizațiile antice ar fi putut fi conectate?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Structura piramidala de constructie este cea mai stabila (si ca urmare si longeviva) constructie cunoscuta.
Marimea piramidelor depinde de grandomania conducatorilor si numarul supusilor constructori.

| mODIN a răspuns:

Piramida e cel mai eficient mod de a ridica structuri inalte folosindu-te de materialele din antichitate. Nimic special, e cam ca si faptul ca toate culturile au bauturi pe care le fierb sau le fermenteaza (ceai, cafea, vin, kefir etc.). Nu e vreo conspiratie, e doar un mod eficient de a inlatura bacteriile din ce bei.

| Dragobeta a răspuns:

Asta e dovada ca stramosii erau mai avansati decat noi. Dar suntem atat de idioti incat refuzam sa credem asta.
Din ce am tot citit, cred ca ar fi putut fi interconectate. Sunt multe dovezi, unele care chiar sunt refuzate pentru ca cei ce le cerceteaza nu si le explica.
Si desi se tot insista, nu am sa cred niciodata ca pietroaiele alea de nu stiu cate tone au fost ridicate de sclavi cu franghiile.

| LisaJulie explică (pentru Dragobeta):

Tehnologia antica avansata nu pare o teorie chiar ridicola sau cel puțin nu la fel de ridicola ca teoria cu piramidele construite de extraterestri sau uriași! Dar totuși dacă am fi avut o tehnologie avansata în trecut, oare cum s-a pierdut?

| Dragobeta a răspuns (pentru LisaJulie):

Ar fi mai multe ipoteze. Una e cea a unei catastrofe planetare (potopul e una) din care au mai ramas putini oameni si aceia neinstruiti. Pana au redescoperit... roata a trecut mult timp.
Si de ce respingi ideea extraterestrilor? Poate ca au trecut pe aici ca "profesori", ne-au invatat cate ceva si au plecat. Sau poate ei au "plantat" aici niste exemplare umane din care s-a dezvoltat umanitatea. Cum explici cele 5 rase umane de baza?
Nu avem toate descoperirile arheologice, dar din pacate pornim si de la premise gresite. Ne credem cei mai evoluati si refuzam sa credem ca stramosii ar fi putut fi mai destepti ca noi.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Piramidele din Egipt au fost intodeauna, inca de la inceput, trecute printre Cele Sapte Minuni ale Lumii Antice, insa de fapt Marea Piramida de la Giseh a fost in centrul atentiei si in fruntea listei. Este singura din Cele Sapte Minuni care mai exista inca intr-o forma aproape completa si usor de recunoscut, ea fiind si cea mai veche.
https://www.referatele.com/......le-com.php
https://www.qreferat.com/referate/istorie/Piramidele155.php

sper sa te ajute

| Ana011 a răspuns:

Si eu cred ca stramosii nostri au avut o tehnologie mai avansata plus ajutor de la extraterestrii puteti voi sa ma contraziceti dar tot cred ca nu suntem singurii din galaxia asta.

| Alupigus2D a răspuns:

Piramidele sunt numele puse de noi pentru structurile care cum am spus, le spunem piramide. Nu e ca si cum piramidele au un copyright mark si trebuie neaparat vin din niste regiuni fixe. (in concluzie, piramidele sunt in toate tarile fiindca nu au o regiune exacta

| darrio2007 a răspuns (pentru Alupigus2D):

Hai ca esti amuzant. Ce note ai avut la geometrie?

| Alupigus2D a răspuns (pentru darrio2007):

Daca te-ai uita la nume ti-ai da seama ca sunt un cont care ia informatiile in serios la figurat happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Alupigus2D):

Chiar m-am uitat la nume. Poate ai vrut sa spui ca iei informatiile in serios la propriu, nu la figurat.

| Simpatic a răspuns (pentru Alupigus2D):

Ai un nickname cu adevarat interesant, vezi sa nu ti se potriveasca ...sau cel putin sa il faci cu dedicatie unor useri de aici, ti-as putea da o lista exhaustivă catre acei useri daca te intereseazawinking happy