| AlexDorinel a întrebat:

Cati litrii/100 km de motorina consuma un autobuz?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

21L la 100km a fost cel mai bun consum scos de scania euro 5 generatia anterioara inainte sa iasa next gen. Un bus vechi poate ronda in jur de 35L

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de multe variabile: cilindree, cai putere, uzura, incarcatura, etc. Am fost militar. Tanar ofiter, abia iesisem de pe bancile scolii de atunci (astazi Academia Trupelor de Uscat) si m-au trimis cu 3 masini in aplicatie. Foile de parcurs in armata sunt documente cu un regim special. Eu le-am completat pe cinstite. La sfarsit, cand am alimentat, m-am trezit cu 180 litri lipsa. N-am inteles ce se intampla si ar fi trebuit sa platesc benzina. Noroc cu un subofiter mai varstnic. A facut foile distruse sa nu se mai vada ce am scris si mi-a dat altele pe care le-am completat cum mi-a aratat el. Mi-au iesit 200 litri in plus. Atunci am invatat ca masinile au abateri mari fata de cartea tehnica. Acele masini (pe benzina) aveau 28 litri la 100 de Km. In realitate consumau circa 32-24 litri. concluzia? Toate sunt aproximative.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de autocar, de drum si de greutate. Pot fi in el 20 de persoane sub 80kg sau 50 de persoane in jur de 100kg fiecare. Plus bagaje.
"Autocare" se numesc uneori si microbuzele de 30 de locuri, care au motoare de 3000cmc, diesel, si consum sub 15 litri la 100km.

| Sofer a răspuns:

Între 20-40 litri in funcție de greutate încărcătură și stilul de condus si condițiile de trafic.

Răspuns utilizator avertizat
| Lucian4 a răspuns:

Ti se schimba perceptia asupra mediului in care traiesti daca vei afla cat consuma? Vei lua decizi sa te muti intr-un oras in care circula tramvai (nu polueaza)?

Răspuns utilizator avertizat
| Bunasiuacuaie a răspuns:

Cat are