| mata6969 a întrebat:

Salut, dacă eram în parcare cu mașina și era cineva parcat în spatele meu unde nu e loc de parcare și l-am zgâriat puțin când am ieșit cu spatele, cine-i vinovat, eu sau el?

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu esti vinovat, cand iesi din parcare trebuie sa te asiguri.
pe de alta parte daca cineva ma blocheaza cand eu sunt parcat, ca el merge sa isi cumpere tigari, eu nu am dreptul sa ii lovesc masina doar pentru ca el m-a blocat! pot chema politia pentru ca m-a blocat, dar daca ii voi lovi masina eu sunt vinovat!

| darrio2007 a răspuns:

Tu. Foarte clar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amandoi. El pentru parcare in loc interzis si plateste o amenda, si tu pentru ca n-ai condus atent si platesti pagubele. Pentru asta mai bine taceti amandoi.

| mata6969 explică (pentru Salontanul):

Eu am întrebat ca na, nu mi se pare normal sa parcheze jumate pe trotuar și jumate pe drum de m-a blocat, daca dădeam maxim stânga îl atingeam pe ala parcat paralel cu mine din dreapta și în spate era aia, acum nu știu mi-a luat nr de telefon și vb diseară cu bărbată su, mi-a spus că daca e în toane bune rămâne așa că nu e ceva grav e o zgârietură care iese și la Polish cred, a mea nu are nimic

| mata6969 explică (pentru Salontanul):

și de plătit nu plătesc absolut nimic, ii dau asigurarea să se descurce și așa e asigurarea pe mama și când expiră nu o mai fac că vând mașina?

| Salontanul a răspuns (pentru mata6969):

Cred ca este cea mai buna treaba, dar trebuie sa precizezi atent ce daune au rezultat ca sa nu-si repare masina pe banii tai: https://www.autodeal.ro/......e-accident

| Holiday a răspuns (pentru mata6969):

"...și de plătit nu plătesc absolut nimic"

Daca nu vrea sa faca amiabila, si se duce la Politie, vei fi amendat. Iar amenda nu ti-o plateste asigurarea.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti vinovat, ca el era parcat acolo, accidentul l-ai facut tu lovindu-i masina, chiar daca el a parcat incorect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu 100%

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa stii ca alde ValentinMihai78., Si el la fel ca tine nu cunoaste legislatia rutiera

| Holiday a răspuns:

In orice varianta, tu esti vinovat. Daca o masina e oprita, si una in miscare, evident, cel care produce accidentul e cel care e in miscare. Si daca erati ambii in miscare, tot tu esti vinovat. Cel care manevreaza cu spatele are obligatia sa se asigure.

| johnnny123 a răspuns:

Cine s-a deplasat fără să se asigure?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cel mai bun raspuns ti l-a dat salontanul.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În occident, respectivul era deja cu mașina ridicată de poliția locală pentru parcare în loc nepermis.
Aici văd mulți deștepți care spun că ești vinovat că i-ai zgâriat ăluia mașina! Pardon, cu ce ești vinovat? A, că nu ai chemat poliția locală! Da, se poate spune așa ceva. Așa cum, ar fi trebuit să filmezi, fotografiezi din toate unghiurile, pozițiile mașina parcată neregulamentar, care obstrucționează mașinile parcate regulamentar, să o lovești și să îți vezi de treabă!
Eu înțeleg, lipsa locurilor de parcare în toate orașele din România, dar dacă știi că poți obstrucționa alte mașini, lasă un număr de telefon pe parbriz să poți fi sunat să vi să miști mașina din loc.

| Dragobeta a răspuns:

Oare cine? Nu tu ai iesit cu spatele?
Apropo, din parcare nu se iese cu spatele. Ai si parcat gresit.
Trebuia sa astepti pana venea.

| Mihai0101 a răspuns:

Eu sunt devina!winking