| 0Dutzu09 a întrebat:

Mai merita sa te faci inginer in ziua de azi? Adica am o cunostinta care este electrician si mi-a spus ca cei care vor sa construiasca au nevoie de muncitori, nu de sefi (ingineri) este adevarat ca mai bine sa ma fac muncitor calificat decat inginer cu facultate? Adica mai este o meserie de viitor cea de inginer? Visul meu era sa devin inginer electrician dar mi s-a recomandat ca mai bine sa devin electrician calificat, nu vreau nici sa fac 4 ani de facultate pentru un salariu care il ia un electrician calificat care are doar liceul tehnologic. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Nu te gandi ca o sa ai un salariu mare ca electrician abia angajat.Trebuie sa castigi experienta.In liceu nu va invata mai nimic.
Daca te angajezi la o echipa de instalatii electrice, nu inveti mai nimic doar o sa tragi cabluri, inveti glume de santier, iar echipamentele mai sofisticate le conecteaza seful tau.
La facultate ai sansa sa inveti pragramare PLC, notiuni mai complexe de electrotehnica, care te vor ajuta sa stii sa proiectezi sau sa repari un tablou electric mai complex plin de module electronice, unde 99% dintre electricienii calificati se uita ca curca in lemne.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Merita sau nu asta depinde de locurile de munca vizate pe mai departe, pentru mine nu s-a meritat ca nu am urmat o facultate tehnica, pentru multi altii s-a meritat...pentru aceia care lucreaza in domenii la care le-a fost de ajutor "ingineria"!

| mihai69 a răspuns:

Eu sunt inginer (electronist), și am lucrat și la înălțime, și lângă utilaje, și la construcții, și lângă foc deschis. Nu mai spun de tensiuni periculoase. Dar și la birou. Sincer, cel mai mult mi-a plăcut "acțiunea".
Și salariul a fost foarte bun.

| 0Dutzu09 explică (pentru mihai69):

Cam ce salariu are un inginer electronist?

| mihai69 a răspuns (pentru 0Dutzu09):

Depinde de angajator.
Poți să ajungi și la vreo 4-5000 EUR, sau și mai mult. Net.

| dullcat a răspuns:

Mergi la facultate, ti se vor deschide portite spre oportunitati si informatii serioase la care nu ai avea acces la un liceu unde anturajul este cel mai probabil unul prost, asa cum se intampla de obicei.Succes.

| StoicAnalysis a răspuns:

Merita doar daca stii tu sigur ca o sa renteze, daca iti place, sau daca nu ai de ales.
Eu de exemplu nu am de ales pentru ca nu pot munci in locuri de munca cu risc ridicat gen la inaltime, langa foc deschis, ture de noapte, langa apa adanca, cu utilaje, in constructii sau langa electricitate cu pericol de moarte. Asa ca am tras si inca trag tare sa devin inginer.
In schimb tu hotarasti ce ar fi mai bine pentru tine. Nu e nevoie sa te iei dupa altii. Faci ce vrei tu pana la urma si dupa posibilitati. Daca visul tau e sa devii inginer, atunci apucate de facultate si trage tare sa devii unul. Daca totusi te ajungi acolo si nu iti place, poti oricand sa lucrezi ca electrician, mai ales ca ai si o facultate terminata. In cazul tau, nu strica sa le incerci pe amandoua in ordinea zisa de mai sus.

| 0Dutzu09 explică (pentru StoicAnalysis):

Ce inginer vrei sa devi?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru 0Dutzu09):

Inginer de productie

| Lupică27 a răspuns:

Are dreptate, este un deficit urias de muncitori, sunt 7 cu mapa, unu cu sapa.
In ziua de azi e rusine sa fi muncitor calificat intr-un domeniu, daca spui cuiva ca esti electrician, dulgher, zidar, etc se uita stramb la tine, ma refer la tineret.

| MistarGoGu a răspuns:

Te vor scoate de pe santier indienii si vietnamezii cat de curând! Daca vrei praf, mizerie si hamaleala pe santier BAGA MARE! Daca vrei sa stai ca boieru intr-un birou curat si sa faci management de proiect *( coordonare echipe ) sau proiectare retele e alta treaba! Iti poti face firma de consultanta / proiectare in domeniul electric!