| Freya1 a întrebat:

Aici nu a acaparat cazul Mădălin site-ul?

23 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Din cate se vede,nu.
Dar pe bune acum,cazul Mădălin ce lecție de viață ar trebui sa ofere pentru a fi relevant?
Auzisem la un moment dat că mass-media are un rol pozitiv,in ciuda răului care se întâmplă,nu o sa comentez prea mult afirmația și o să trec direct la cazul in sine.

De ce cred eu că acest caz nu e cu nimic relevant?
Pentru că e vorba de un bărbat,așa se pare,care a pus gelozia mai presus de iubire și care putea face o nenorocire oricând. Unde am mai auzit eu asta?
Ei bine, majoritatea cazurilor de violența domestică sunt cu mult mai grave,dar cam de la asta se pleacă,de obicei.

De ce e rupe lumea în două acest caz? Pentru că e vorba de bărbat și de misoginismul din societatea în care trăim,mai era așa mediatizat daca o femeie făcea asta? Nu știu,probabil că nu.
Înainte de a da cu pietre din oricare motiv, trebuie sa înțelegem că suntem oameni, greșim și e ok sa greșim,uneori.
Ce nu e normal,din perspectiva mea? Nu e normal sa faci atâta drama dintr-o iubire toxica.
Ok,poate că și fata o fi greșit(sau nu),dar tu,ca om,ce rezolvi daca dai cu baltagul și "restabilești" dreptatea? Nimic. Eventual ar fi făcut pușcărie pentru omor,iar băiatul respectiv (și,cel mai sigur, și fata) sa zacă in țărână din cauza unei gelozii și furii prostești?
Oare e așa greu de înțeles că iubirea nu presupune gelozie, posesivitate duse la extrem? Se pare că încă e greu de digerat aceasta informație și nimeni n-o s-o accepte,dar chiar și așa,asta e un mic bob de orez pe lângă adevăratele probleme existențiale pe care noi românii le avem.Un caz care e mult mai grav este cel cu spitalul Pantelimon,nu intru in detalii.

E normal sa existe și de-o parte și de alta susținere,fata să fie cumva,iar băiatul erou și viceversa,dar oare nu cumva aceștia s-au meritat unul pe altul?
Nu știu dacă ipoteza care spune că fata,in timpul înmormântării,strângea bani pentru donații pentru părinții băiatului (sau ceva gen),ca mai apoi sa se audă că fata a fugit cu banii.
Ok,poate nu a fost ok nici el ca persoana,dar sa faci asta, e rău.
Concluzia, cazul acesta e mai mult o drama topic românească, în care ghioaga este mai presus de rațiune și se pare ca, pentru a mia oară, prostia ucide.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Vina e EXCLUSIV a băiatului.
Fiindcă pe fată a vrut-o DOAR pentru sex și genul acesta de așa ziși bărbați atâta timp cât îl obțin sunt mulțumiți, însă când nu li se mai face pe plac fie se sinucid, fie o omoară pe ea.

| Freya1 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Acum nu cred ca a vrut-o doar pentru sex, dar da, vina clar e a lui. Putea sa pună punct când chiar s-a adeverit ca e cu altcineva.
Treaba e ca probabil a fost și pentru el prima relatie mai serioasa cum a fost și pentru ea(având abia 13 ani), plus ca locuia deja la ea, avea și el o altfel de familie (ai lui am înțeles ca nu erau chiar ce trebuie), plus ca avea datorie la "socru".
Vina mai au și părinții fetei.Nu e ok sa îți lași fata sa aibă o astfel de relație la 13 ani.Iar dacă tot s-a întâmplat. putea sa le explice ce fel de relație e ok la anii aia si multe altele.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Freya1):

Păi pentru ce altceva să o vrea? Era și încă este un copil, s-a folosit de inocența ei.Nu cred că aștepta el 5 ani fără a o atinge nici măcar cu-n deget și după majorat să o facă soția lui.Clar că și părinții au o vină. Părinții pun bazele, cunoștințele transmise copiilor lor sunt "fundația" pe care se va ridica viitorul adult. Însă sunt și cazuri când deși copiii au părinți exemplari aceștia nu îi ascultă și ajung să-i facă de rușine recurgând la acțiuni la care nimeni nu s-ar fi așteptat. ORICINE e capabil de a face rău sau bine. Însă diferența o face modul fiecăruia de a pricepe și percepe viața cu tot ceea ce ne înconjoară și cine are înțelepciune deține autocontrol și are capacitatea de a deosebii situațiile în care poți pății ceva rău și recunoaște persoanele care se dau ceea ce nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedofil. Niciun om sănătos normal n-ar avea niciodată niciun fel de relație de niciun fel de relație cu un copil de 13 ani el avea o relație cu copil cum au permis asemenea părinți să aibă acel copii de 13 ani o relație cu un bărbat Aicia este problema gravă și Adevărat nu la acel pedofil. Cum să primiți ca un părinte că copil tău de 13 ani sa aibă o relație cu un adult așa ceva este grav rău de tot oribil... Păcat de pedofil că n-a fost închis cu mandatul închis pe viață.

| Lupică27 a răspuns:

Ce ma?

| ILoveBlackCats a răspuns:

Te referi la asta? https://redactia.ro/......tul-319759

Nu, inca nu a ajuns la toata lumea, dar nu mai e mult.

| Lupică27 a răspuns (pentru ILoveBlackCats):

Un prost, s-a sinucis pentru o pixda.

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru Lupică27):

Iti dai seama la ce ajunge inselatul

| Hyperion7 a răspuns (pentru ILoveBlackCats):

Da,exact la asta!
Și dacă ajunge,învață cineva din atâtea drame? mai nimeni nu a învățat nimic din atâtea.
Plus că la noi in tara e norma, avem violență de toate felurile.
Domestica, psihologica, verbală, nonverbala și totuși, nimeni nu face mare lucru.

| Lupică27 a răspuns (pentru ILoveBlackCats):

Nu. Un barbat slab, altii au pierdut de n ori mai mult, sunt unii care nu su ce pune pe masa sau cu ce se incalta.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Ce vârstă ai?"Nimeni nu face mare lucru" total GREȘIT fiindcă FIECARE din noi prin TOT și anume modul ce și cum gândește, ori în funcție de asta va fi și felul de a se exprima și comporta contribuie la modelarea lumii în care trăim.Ce ai învățat tu din aceste evenimente?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ILoveBlackCats):

Dacă nu cunoașteți ce-i aia IUBIRE stați singuri.E ca și când te-aș pune să pilotezi un avion ori tu neavând cunoștințe garantat îl vei prăbuși, exact la fel cu relația dintre un băiat și o fată, când n-ai habar ce angajament, responsabilitate implică asta atunci garantat se va ajunge la despărțire și alte chestii rele.

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Consider că vârsta nu are o relevanță semnificativă,dar ca punct de reper,sunt adult in formare și cu asta am zis tot.
Eu țin minte că am mai avut cu dv o dezbatere,tot pe o temă d-asta,însă nu știu cum s-a încheiat,trecem peste.
Da,cred că acum are sens de ce trăim în lumea lui ghioaga, violenta, corupție, deși voluntar dorim o aparență de stat perfect, în esență dorim exact ce suntem astăzi.Nu pot da eu cu parul in alții, dar vreau sa creez o imagine de ansamblu vizibilă la fel din toate unghiurile.
Eu am învățat că societatea în care trăim este precum povestirea biblică cu cei 10 leproși.
Adică cei mai mulți sunt prea ocupați cu chestiuni existențiale,cu altele decât credința,iubirea de aproapele și așa mai departe.
Am mai învățat că iubirea nu se manifesta prin gelozie și posesivitate.
Am mai învățat că patimile omului de rând trebuie înfrânate, pentru că prostia și trufia sunt neînfrânte și pot ajunge in aceste puncte.
Am mai învățat că iubirea nu e iubire când urmărești relații doar pentru folosul tau personal.
Am învățat și că,daca nu ești capabil sa conduci,pur și simplu nu ești capabil, nu dai mită altora să îți de-a carnetul.
Sau cum îți îți așterni așa dormi, adică îți asumi acțiuni în viața asta daca vrei sa fie bine, nu trăiești în neasumare și apoi te întrebi de ce merge totul rău
Și așa mai departe, ori eu consider că am învățat macar 1% din aceste evenimente,macar o mica lecție de viață,că se va crede contrariu, e doar o opinie personala.
Dv cum ați modelat lumea, pozitiv, negativ, care a fost rezultatul pe termen lung?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Are și vârsta și absolut orice mic detaliu importanță cum spuneam și uite aici

"acum 10 ore I smokes21 a întrebat:
Buna, am un penis de 13 cm lungime
si 11.5 grosime. Daca merg la c u r v e e
suficient sau o sa rada alea de mine?
nu am mai facut sex niciodata"

Ai răspuns și tu.
În primul rând e cont nou.
Al doilea rând are o afirmație și o întrebare la care NU are sens să îi răspunzi.
Și în al 3 lea rând care trebuia să fie primul, dacă citeai cu atenție tâmpenia care a scris-o NU îi răspundeai
Tot la fel e și în viață, orice mic detaliu ajută, iar dacă nu ești atent vei suferii și uneori te costă viața.Fiindcă vă tot schimbați numele nu îmi aduc aminte ce și dacă am mai conversat însă cine are nevoie de conversații pe chestiuni legate de viață sunt deschis și îi aștept în privat.

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Dumnezeu nu face distincție și zice așa "ajuta-ti aproapele",datoria mea e sa întorc și celălalt obraz și să-l sfătuiesc,chit că e la mișto sau nu,poate se lipește ceva de el.
Viața nu e numai alb-negru,ci exista o mulțime de nuanțe de gri.
Când un troll își bate joc de tine,întoarce și celălalt obraz,când viața e nedreaptă,mergi înainte,când lumea te face nebun, continua.
In primul rand,nu contează, poate se lipește de el ceva, nu putem ști.
In al doilea rând, de ce nu? Cu ce o face diferită de restul întrebărilor? Am văzut întrebări mult mai neplăcute care au prins la public.
In al treilea rând, fiecare răspunde de faptele sale, de ce sa ne încărcăm noi cu energie negativă doar pentru că x a răspuns la o întrebare.Sa fie vreo amintire care vă marchează? Nu știu,dv știți.
Ba eu cred că sunt destul de atent, dar nu o să-mi pierd viața fiind atent la detalii, pentru că dacă fac asta, când mai am timp sa trăiesc? Exista momente și momente și da, uneori trebuie sa fii atent, dar de ce sa fim tot timpul in alerta, consumându-ne viața inutil?
De 2 ori mi-am schimbat username-ul de când sunt pe platforma.
Ok, o să țin cont big grin

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Te asigur că te poți bucura de viață fiind atent la detalii. Apropo de ceea ce exprimi tu, atunci când ai credință ai și înțelepciune și ai să realizezi cât de frumoasă e viața și cât de ușor e să o trăiești în armonie și echilibru.Deși asta cu bucuratul de viață înseamnă ceva diferit pentru fiecare persoană în parte,gândește-te că există oameni pentru care dependențele de țigări,alcool,droguri,de jocurile de noroc,comportamentul,atitudinea agresivă,cu injurii,violența,abuzurile asupra copiilor,asupra celor de sex feminin,abuzurile asupra celor în vârstă sau asupra celor care au diverse deficiențe fizice sau psihice, toate acestea le dau satisfacție și aceste persoane iubesc să facă rău, se "hrănesc" cu durerea, necazul, suferința celor din jur.Să știi că ce vedem la știri e doar 1% din câte se întâmplă la nivel mondial și de care unii nici nu au habar ei trăind în globul lor unde toate-s bune și frumoase.

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu consider că trăiesc în echilibru cu sinele și mă simt împlinit de tot ceea ce am și mă înconjoară.
Cat despre cei care se hrănesc cu rău,tot răul făcut,va fi întors înzecit,la fel cum binele se întoarce la cel ce l-a făcut.
Și mai mult,ce dacă vor să facă rău? Ei își vor asuma aceste aspecte,iar dacă ei vor să meargă pe calea întunecimii, Dumnezeu le dă liber!
Datoria noastră,a fiecăruia e sa facem noi bine,noi trebuie să facem lumina,cat putem!
Cat despre ce se întâmplă în lume,sunt conștient de faptul că întunericul e mai predominant decât lumina,dar asta e, e imposibil ca toți oamenii să se mântuiască, nu pentru că Dumnezeu nu ii iubește, ci ei nu sunt dispuși să sacrifice latura carnală, asta e.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Https://www.tpu.ro/......-merg-la-c urv e-e-suficient-sau-o-sa-rada-alea-de-mine-nu-am-mai_1/

De 13 LUNGIME ȘI 11.5 GROSIME AȘA DECLARĂ
ce ajutor ați dat acolo? Măi ca să ajuți NU o poți face cu forța ci doar celor care cer să fie ajutați însă NU în astfel de situații fiindcă voi încurajați și susțineți asemenea cazuri, asemenea persoane care afirmă, întreabă toate aiurelile. Avem nevoie să ne ajutăm întâi pe noi înșine, abia după vom putea ajuta pe alții.Cum spuneam lumea duce lipsă de ÎNȚELEPCIUNE care o dobândești doar dacă ai CREDINȚĂ.

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Aveți dreptate!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Culmea și Violeta a răspuns și nu e prima oară când vrând doar să "ajutați" luați parte la tâmpeniile adresate aici pe site.Deci noi suntem inteligenți sau cel puțin asta credem despre noi.Păi și cum demonstrăm această inteligență? Uite așa laughing răspunzând unor tâmpenii și apoi tot noi ne mirăm de ce se întâmplă în jurul nostru.

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Dv aveți o frustrare pe suflet.
Dar chiar și așa, aveți dreptate, numai bine!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

laughing rolling on the floor
La fel și ție și tuturor!