| westernbbv a întrebat:

De ce daca te loveste cineva fara arme are sanse sa aiba doar dosar in timp ce daca te drogheaza cineva sau iti da cu cutitul in mana face puscarie direct? de exemplu daca cineva te lovesti si te baga in spital e mult mai rau decat daca te taie putin la mana.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce înseamnă pentru tine doar dosar?

Orice pedeapsa penala incepe cu un dosar penal care se finalizează cu achitare sau cu o condamnare.

Lovirea chiar și fără arma poate fi o infracțiune care sa duc la condamnare.

| MistarGoGu a răspuns:

Incadrarea faptei se face in functie de raport medico-legal cu numarul de zile * ( spitalizare ) necesare vindecarii! Poti omori pe cineva si dintr-o palma daca cade cu capul de o bordură si are leziuni la creier care duc la deces! În ordine : lovire, vătămare corporală, vătămare corporală gravă, lovituri acuzatoare de moarte sau OMOR!

| westernbbv explică (pentru MistarGoGu):

Pai si deci poti sa-i dai si cu rozeta si sa nu faci puscarie daca nu ii dai tare.

| MistarGoGu a răspuns (pentru westernbbv):

Deci tot la lovire intra si iti patezi cazierul aiurea cu un dosar penal! "Tare " ala al tau este relativ! Depinde unde dai si ce leziuni provoacă lovitura aia!

| MistarGoGu a răspuns (pentru westernbbv):

Din modul cum ai formulat rezulta ca TU ai intentia sa faci ceva ma însel?