| AnonimAnonimHLTedff a întrebat:

Avem o relație de aproape 1 an și jumate, i-am cunoscut părinții, ne iubim foarte mult și ne dorim un viitor frumos împreuna.
Eu am fost primul bărbat din viata ei, primul la care s-a dăruit.
Eu stau plecat în afara și ma întorc o data la câteva luni iar iubita mea este cu școala.
Tot ce fac este pentru viitorul nostru, ma străduiesc cât pot sa reușim sa ne mutam împreuna și sa ne îndeplinim visele.
Dar cu toate astea la începutul relației am vorbit cu fosta mea o perioada de timp, fara a se intampla ceva fizic intre mine si fosta(deși in acele momente aman2 ne doream asta), dupa o perioada de timp am realizat greseala facuta si totodata m-am gandit ca as putea sa ii fac foarte rau iubitei mele si m-am linistit.
Într-o seara când am adormit la iubita s-a uitat în telefonul meu și a găsit toate mesajele cu fosta. A urmat o săptămână în care am suferit aman2 și în care am încercat sa o fac sa ma ierte, totodată explicându-i și motivul meu pentru care am facut-o(nu ma așteptam ca relatia mea cu iubita sa mai evolueze prea mult, nu ma gandeam ca o sa avem o relatie de lunga durata).
Pana la urma a înțeles și am trecut peste asta.
Dar a început ea sa ma minta, ma mințea ca își face temele fara a se ajuta de internet sau cu vreun ajutor din partea cuiva, insa am prins-o cu aplicatii care sa o ajute la teme, teme incomplete sau chiar nefacute, teme cautate pe google. Am avut aproximativ 10-15 discuții care au degenerat și au dus la certuri doar pe motivul asta, în tot acest timp eu încercând sa ii explic de ce nu e bine sa facă asta.
De o perioada scurta de timp am aflat ca ieșea seara (mai ales când noi eram supărați) cu prietenul ei cel mai bun la care îi plăceau fetele dar și băieții, eu nu știam nimic de asta, profita de programul meu de somn instabil si când știa ca nu am cum sa aflu ei ieșeau, dar lucrul care m-a durut cel mai rău a fost ca a avut 3-4 ieșiri cu acest prieten în timp ce noi nu eram intr-o faza prea buna a relației, nu eram despărțiți dar eram destul de supărați iar ea avea în telefon filmări când radea/glumea/se distra cu acest băiat fix din serile în care ar fi trebuit sa fie supărată datorita situației relației noastre,
Atunci când făcea ceva ce mie nu îmi plăcea si totodată nu ii făcea nici ei bine, îi spuneam sa nu mai facă acel lucru și făcea la fel de repetate ori deși am ajuns la cearta de multe ori, nu îmi respecta dorințele și plăcerile mele și ma deranjează foarte tare.
Eu am încercat sa fie totul bine, sa îi fac " plăcerile" și sa ma schimb în așa fel încât sa nu mai ajungem la cearta arătând mai mult interes pentru relație decât ea.
De o perioada de timp avem foarte multe certuri, era de foarte multe ori sa ne despărțim, certuri in mare parte din vina ei și nu știu ce sa mai fac ca sa se schimbe pentru ca eu deja încep sa ma satur de relație…
Ea la fiecare cearta mi-a spus ca o sa se schimbe dar o facea doar pentru 2-3 zile și apoi revine la vechile greșeli repetate.
Știu ca de multe ori sunt foarte orgolios, reactionez urat la niște lucruri mici(pentru ca a inceput sa mi se ia deoarece se tot repeta) si mai fac ambiții dar trebuie sa ma înțeleagă si pe mine ca sunt stresat cu munca, gândurile de viitor.
As vrea ca atunci cand vorbesc cu ea sa îmi fie o alinare din tot stresul pe care îl am, dar nu e așa…

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e relatie de viitor, asta e clar.

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca voi doi nu aveti nimic in comun, diferenta de varsta isi spune cuvantul, ea fiind minora vrea distractie cu tienrii de varsta ei, vrea sa iasa, sa se distreze, tu esti barbat in toata firea, plecat cu lunile la munca, deci nu-i poti oferi mai nimic, in plus esti extrem de gelos si control freak, odata ce o verifici si ii tin contul la tot.

Eu spun ca relatia asta nu are viitor, fiindca nu sunteti compatibili si nu aveti nimic in comun, nici macar dragoste pare ca nu-i, odata ce tu inca ti legatura cu fosta iubita si-i pretinzi fetitei cu care esti sa nu iasa nicaieri si sa nu se intalneasca cu prietenii ei, desi este absurd sa impui cuiva sa stea cu lunile inchisa in casa, cand ea este atat de micuta si dornica sa iasa si sa se distreze.

Este clar ca ea promite ca se va schimba dar nu o face, fiindca ea nu te iubeste si nu are chef sa te astepte pe tine odata la cateva luni, de aceea spun ca relatia asta nu are nici un viitor si nici o sansa sa fie fericita, fiindca nu sunteti compatibili si nici de aceeasi varsta si mentalitate.

| mihai69 a răspuns:

E clar că fata e imatură.
Nu o să reziste "relația" voastră prea mult.
Next!

| anonimg a răspuns:

1. Relația cu persoana de sex opus se face doar pentru căsătorie. Orice altceva duce la eșec, la suferință.
2. Relația la distanță nu este relație. Plecat cu tirul sau cu vaporul este tot distanță. Relația nu este Smart home să o poți întreține de la distanță si să găsești casa caldă când te întorci. Focul se atinge dacă nu ești lângă el să-l întreții.
3. O fată nu rămâne niciodată singură. Că este în relație sau că a ieșit dintr-o relație, o fată/femeie nu poate sta niciodată singură. Ea are nevoie să nu se simtă singură pentru că așa a construit-o Dumnezeu.
Dacă este vreuna care stă singură este o excepție, este ieșită din tipar. Te-ai certat cu ea, să fii sigur că nu va rămâne singură. Tu ești de vină pentru că nu ai știut lucrul acesta. Este ca și când te urci la volanul tirului și nu ai învățat unde este frâna.
4. Bărbatul este capul familiei și al relației. El conduce relația. Dacă camionul s-a defectat, îl lași în mijlocul câmpului și ai fugit după altul? Nu. Tot așa și aici: dacă relația nu mai merge nu o abandonezi și te duci după alta. Încerci să repari, să faci totul. Și chiar daca nu poți, ceri asistența, ceri ajutorul unui psiholog. Dar camionul nu rămâne abandonat că amenda va fi mai mare decât toată investiția. Suferința va fi mai mare decât bucuria investiției care ai făcut-o în relație.
Nu mai merge să investești în relație în caz de curvie, abandon sau moarte. Tu n-ai făcut totul. Relația înseamnă căsătorie. Orice altceva este curvie și acest lucru nu va fi binecuvântat de Dumnezeu niciodată. Absolut niciodată, chiar dacă ni se pare că lucrurile merg bine. Sfârșitul acestor lucruri ne binecuvântate este tragic.
Mergi pe mâna lui Dumnezeu și îndreaptă răul făcut. Trăiește în ascultare de El și vei fi fericit. Poți să faci și altfel, dar fericirea va sta departe de tine.

| Hyperion7 a răspuns:

"Eu stau plecat în afara și ma întorc o data la câteva luni iar iubita mea este cu școala."
Deja sună a moarte sigură relația asta,fără supărare.
Cu cât partenerii sunt mai depărtați fizic,cu atât rupturile vor fi mai abrupte.

"Dar a început ea sa ma minta"
Exact ce ziceam mai sus(nu am citit toată întrebarea,am citit pe bucățele"

"și nu știu ce sa mai fac ca sa se schimbe "
Mă crezi că nu îi poți face nimic? Când câinele nu este al tău,rupe lanțul oricât de tare ar fi sau moare spânzurat.
Mai mult de atât,daca ea nu vrea sa se schimbe (și sigur nu vrea ),nu o va face nici dacă dai în ea sau altceva (nu recomand asta)

"Ea la fiecare cearta mi-a spus ca o sa se schimbe"
Deci nu da nici doi bani pe tine și,implicit nu are nici cuvânt.

Înțeleg man ce simți, ce te sfătuiesc eu e sa va despărțiți, o astfel de relație poate deveni o piatra de incercare atât de grea, încât te poate duce la sinucidere și îți zic că nu merită.
Daca ea e fericita cu bisexualul ăla, las-o! E mult mai bine pentru tine! Crede-mă!

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu o inghit absolut deloc pe Violleta dar are dreptate in tot ce a zis mai sus

| ioana748 a răspuns:

Cred ca o iubeai mult cand doreai sa te culci cu fosta.
Doamne ferește,

| adryang78 a răspuns:

E foarte clar că nu mai există încredere între voi, iar relația deja începe să devină toxică, dacă nu a ajuns deja. O astfel de relație este sortită eșecului, așa că mai bine vă vedeți fiecare de drumul lui.

| KovacsB a răspuns:

Am citit primele doua randuri si am inteles tot.
Cont nou, alta poveste ciudata.
Troll cu priza la prosti.

| Bariel a răspuns:

Va vedeti odata la cateva luni iar prietenul ei cel mai bun e gay, ceva mai clisee nu se putea? Comportamentul ei si circumstantele sugereaza ca se intampla ceva intre ei, desi ti o cam meriti. La cum o descrii pe fata asta nu m ar mira sa fie minora, sa nu o dai in alte belele...

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Cum a spus si dna. Violleta care desi nu prea o apreciaza nimeni,are momente in care da si sfaturi bune,nu sunteti compatibili.
Faptul ca tu esti plecat(nu te critic sau ceva) si ea e cu scoala,probabil a facut-o acest lucru sa nu te mai iubeasca,probabil avea nevoie de mai multa atentie si dragoste din partea ta la inceput.
Poate ea e inca suparata ca ai vorbit atunci cu fosta,desi nu a vrut sa para ca e.
Faptul ca ea vorbeste cu acel baiat da de inteles ca nu te mai iubeste si nu apreciaza ca i-ai facut toate placerile, desi ea nu ti le respecta pe ale tale.
Eu acum nu vreau sa te critic, desi eu consider ca amandoi ati gresit.
Sfatul meu e sa va puneti intr-o zi la o cafea de exemplu si sa aveti o discutie serioasa, in care amandoi sa va spuneti ce va supara, apoi incercati sa imbunatatiti situatia.
Daca continua la fel, cel mai bine va despartiti.

| Pichakchiu a răspuns:

Dragul meu, 2 cuvinte... Ai pierdut-o!

| Anonim240 a răspuns:

1. Ai greșit și tu pentru că ai vorbit cu fosta
2. Se vede clar că ea e o copilă pe lângă tine și s-ar putea să fie și caz de pedofilie, deci eu zic să te desparți definitiv de ea.
3. Normal că ea e așa, atât timp cât nu e matură, și a intervenit pubertatea și adolescența între timp, pe lângă faptul că nu aveți nimic în comun.
4. Dacă era aleasa, nu conta distanța, te aștepta

| Cristinacrs16 a răspuns:

Încearcă sa vorbești cu ea despre asta și dacă tot continua așa las o balta nu exista prietenie intr-un băiat și o fata poate chair acel băiat nu era gay și spunea așa doar sa stea cu ea

| OuțNevopsit a răspuns:

Dacă o "iubeai", de ce mai vorbeai cu fosta, a? Alergi după 2 iepuroaice - NU ai să prinzi nici UNA. Relația Nu merge - din cauza ta! Nu ești "orgolios" - ești P r o s t, cu P marelaughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru OuțNevopsit):

De-ar fi doar discuția de fosta unica problema...era ceva

| Aspirator83 a răspuns:

Nu stau prea des pe această platformă, dar când ți-am citit mesajul, am rezonat din prima!
Greșelile amândurora au distrus relația! Nu-ți cunosc vârsta, stimate anonim cu probleme sentimentale, dar ce știu este că prietena ta e complet lipsită de experiență. Se poate observa clar cum,, Nu-și face temele" în modul clasic. Această fată nu s-a lovit în adevăratul sens al cuvântului de viață. E necoaptă, face greșeli prostești, e ușor influențabilă și copilăroasă! În locul tău aș sta de două ori să mă gândesc dacă are rost să-i fiu sclav sau nu. Înțelege că fiecare e creatorul propriului său destin, iar deciziile pe care le ia îi deschid sau închid ușa spre viitoarele oportunități. Pe de o parte, ți-aș recomanda să te ferești de relațiile care sunt la distanță, deoarece se pot lăsa cu trei oameni fericiți, în loc de doi!
Am avut o situație similară, în care fosta mea iubită s-a răzbunat pe mine cu cel mai bun prieten al ei, mă manipula, mă șantaja emoțional, ba mai mult mă și bătea fizic dacă-ți vine să crezi! Spre final când mi-am dat seama că nu e de mine și i-am spus că ar fi mai bine să ne despărțim, mi-a răspuns că își dorește să facă dragoste cu mine pentru o ultimă oară...
o crezusem desigur! Doar că, ea nu dorea să fie ultima dată. În timpul actului sexual s-a rupt prezervativul și m-am finalizat în ea. Am stat 2 zile întregi să-i explic că nu putem ține un copil în situația din prezent pentru că nu aveam pregătit un cămin și pe lângă eram amândoi situați pe o distanță de 300km. Eu locuiam în Arad, iar ea locuia în Alba. După ce a înțeles și a luat într-un final pilula de a doua zi, din pricina remușcărilor pe care aceasta le avea în suflet, mi-a recunoscut că intenționat a înțepat prezervativul pentru a o rămâne însărcinată. Era o fată de la țară, cu părinți plin de ipoteci, iar eu, un băiat școlit cu multe proprietăți și un viitor strălucit. După ce ne-am despărțit, am suferit enorm!
Dar, mi-am dat seama că nu era de mine și am mers mai departe.
Din păcate, asta e viața! Sper din suflet ca povestea mea să te motiveze și totodată să-ți deschidă larg ochii. Nu merită să-ți distrugi viața cu o persoană care nu e demnă de tine. Ridică-te, șterge-ți lacrimile și conștientizează că meriți ceva mai bun. Mama mereu spunea,, Ce-i al tău, e pus deoparte!"
După tot ce ai pățit, ieși din starea bunului samaritean, a bunului salvator de vieți inocente care în ciuda faptului că se răzbună, nu realizează ce comoară au lângă și salvează-te pe tine!
O zi minunată!