| Pichakchiu a întrebat:

Fostul meu, despre care am mai vorbit aici, a dat asta seara un mesaj, în care îmi zicea ca ii pare rău că m-a jignit, ca m-a înjurat și toate astea. Starea mea mărturisesc ca a fost critica și simt de atunci atacuri de panica când vine vb de el, a băgat frica în mine. Bun, eu i-am răspuns crezând ca ii pare rău. Și după 2 săptămâni de la despărțire, el încă ma întreabă, ca l-am înlocuit, ca gata, vb cu altcineva, ca el nu a aruncat lucrurile și cadourile de la mine, ca eu tot sunt în inima lui, că el nu cauta alte fete sa umple golul de mine. Fără ca eu sa îl întreb ceva... și apoi, mi-a propus sa ne vedem. În condițiile în care el a zis ca dacă ne mai vedem vreodată, o sa ma scuipe. Pt ca el susține ca l-am înșelat dacă am schimbat și eu 2 vorbe cu un tip random de la 2 zile de la despărțire. Adică, noi nu mai aveam treaba unul cu altul și el mă trage la răspundere chiar și acum. Asa, după ce i-am refuzat invitația asta de a ne vedea ca să ne luăm rămas bun, pentru ca a zis ca nu ar fi voit sa ne impacam., a zis că el oricum a refuzat multe fete pentru mine și ca de acum o sa și găsească o femeie capabila de o relație. Și mi-a arătat poze cum ca vorbește el cu alta, ca iasă cu ea pe nu știu unde. Mulțumesc lui Dumnezeu că nu mai simt nimic, gelozie, Nicio emoție,. Ce a vrut sa însemne asta? Mai sus zicea ca nu a vb cu nimeni și apoi, după ce l am refuzat, îmi zise ca el oricum vorbește cu altele. Adică? Ce e asta? Eu nu mai pot scăpa de acest individ. Block nu dau, eu nu sunt genul sa blochez. Dar de răspund, nici ca ii mai răspund vreodată. Asta nu e om

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ba ar fi cazul sa ii dai block si sa iti vezi de viata ta!
ce iti mai pasa de ce zice acest om? https://www.tpu.ro/......erg-de-la/

"Mai sus zicea ca nu a vb cu nimeni și apoi, după ce l am refuzat, îmi zise ca el oricum vorbește cu altele. Adică?"

este foarte simplu, el adopta acest comportament pentru ca s-a simtit prost cand i-ai refuzat invitatia, ti-a spus cu alte cuvinte ca el are si alte oferte :)) pe bune? daca avea nu se mai ruga de tine!

nu merita sa mai stai de vorba cu un astfel de tip instabil psihic

| Pichakchiu explică (pentru Simpatic):

E psihopat. Ai dreptate. Mersi

| Simpatic a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu as merge atat de departe in a da un diagnostic dur precum psihopatia, dar ceva instabilitate emotionala/psihica prezinta si prietenul tau sau fostul cum vrei sa-l numesti. iar cu cat vei fi tu mai fericita si el va afla asta, cumva lui in mintea lui îi va fi mai rau!

| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana si blocheaza-l peste tot, ca sa nu te mai faca albie de porci si va rada de tine, ca asta va face continu.
Binenteles ca poti sa-i dai block doar ca nu vrei si asta spune multe despre tine.

| Pichakchiu explică (pentru Violleta2022):

Da, nu am vrut sa ii dau block. Nu cred ca spune chiar atât de multe lucruri asta despre mine. Să blochezi pe cineva este un lucru absurd. L-am odată intr-un final, dar nu pentru că sunt o adepta a acestui gest, ci pentru ca mă dispera cu mesaje. Cu oricine am avut o relație, nu i-am dat block. Asa am considerat. Omul cu care am fost mai mult decât o prietena, pentru mine... nu poate fi dușman. Adevărul e ca nu mai avem ce discuta, dar nu ii port povara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Sa blochezi pe cineva nu-i un lucru aburd, dimpotriva este foarte serios si necesar atunci cand esti injurata, jignita, scuipata samd.
Acum depind ecat esti tu d enaiva sau de limitata sa continui sa accepti si mai multe injuratuiri si bataie de joc si tot acolos ate introci, fiindca o fiindca normala nu ar accepta asa ceva.
Omul cu acre ai fost ani de zile a fost un lup in piele de oaie, care te-a manipulat cum a vrut el, fiindca a putut.

| Hyperion7 a răspuns:

Știi,nu vreau sa par prea brutal, dar nu crezi că îți complici INUTIL viața?
Eu unul cred că da.Acest gen de om este unul foarte foarte foarte toxic,mai toxic decât orice ți-ai imagina.
In primul rand,te manipulează emoțional,îți dai seama prin faptul că încearcă să te facă să te simți vinovată, prin faptul că el e curat și tu spurcată.
In al doilea rând,faptul că te jignește la nervi e un mare red flag,care poate duce la violenta,in timp.
In al treilea rând,se vede că e gelos și posesiv de la o poștă și nu merită vreo șansă, pentru că dacă îi dai,posibil ca din ura pe care o are față de tine,sa te bage in spital(iar acea vizita s-ar fi terminat tragic,cel mai probabil),așa că ai făcut foarte bine că nu ai acceptat.
In al patrulea rând,toată chestia asta a fost posibilă doar pentru că tu nu ai vrut să ii dai block.
Știu că pare ciudat,dar asculta! Prin faptul că nu îi dai block,el crede că ești în continuare disponibilă și va face tot posibilul sa-ti pună sare pe rana ori de câte ori simte el nevoia sa îți facă rău, așa că ar fi bine sa te privezi de aceasta persoană, sa te maturizezi și să înțelegi că a da block cuiva, nu e neapărat o alegere, cat e o necesitate.In acest caz este imperios necesar! te poate urmări pe rețele,iar când ești cea mai fericita,posibil ca lucrurile sa fie ireparabile în acel moment,așa că, pentru binele tau,taie răul de la rădăcina!
In al cincilea rând,faptul că îți dă atacuri de panica, nu îți spune nimic? Corpul nostru ne transmite semne, iar faptul că ai stări din astea, nu e a buna!
Daca e necesar, apelează la un terapeut, nu e de joaca!

| Pichakchiu explică (pentru Hyperion7):

M-a manipulat în asa fel încât sa fiu extrem de atașată de el. Chiar și acum ma gândesc non stop la el. L-am.blocat. un om sănătos la cap, după despărțire te înțelege ca nu mai vrei absolut nimic și se retrage. Dar asta nu, asta chiar e psihopat. Eu am zis ca nu ii dau block ca înțelege și astea, dar am văzut ca nu. A început sa se bage în seama cu băieții pe care eu ii aveam la follow și sa le spună experienta cu mine, despre cât de,, rea,, sunt și toate astea. Despre el îți dai seama ca nu a zis nimic. Și ii punea le acei băieți sa îmi dea mesaje ca eu sa ma îndrăgostesc intr-un final de ei. Înainte de a- bloca, mi-a dat poza cu conversațiile dintre el și acei tipi pe care ii urmăream eu înapoi. Și mi-a zis,, cu ei ma înlocuiești?,, din discuția cu aceia, reieșea ca ei vor doar o aventură. Și el asta a vrut sa sublinieze, ca nu mai găsesc eu baiat ca el,, loial,, da, foarte loial, ca i-am găsit în mașină și un prezervativ și mă mintea în continuare. Asta a fost și motivul pentru care l-am blocat. El vrea sa ma vadă ca sufăr și eu, asa cum suferă și el, că el asa zice, ca suferă. Vrea sa am și eu inima frântă ca el.a zis ca o sa se roage la Dumnezeu pe fiecare seara sa ma distrugă, o sa ma blesteme pentru ce i-am făcut eu lui. Dar ce i-am făcut? Ca i-am răspuns unui baiat la un mesaj după 2 zile în care tot el a ales sa ne despărțim? Mi-a zis ca el avea de gând sa ne impacam în maxim o săptămână. A da? Și eu ce era sa fac,? Sa stau sa sufar după el? L-am blocat pentru ca eu nu mai pot sa am vreun prieten ca se baga el.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Omul clar are probleme,din ce observ.
Și fosta avea nebuniile ei pe cap,dar nu s-a ajuns chiar atat de departe,deci na, bucură-te că ai scăpat de un asemenea om, într-adevăr,șansele să mai dai de un "loial" precum e el,sunt mai mici,dar da,tot trebuie sa fii vigilenta! Sunt destui care,vorba lui,caută doar o aventura și na, mă gândesc că îți ajunge suferința creata de elstraight face
Lasă-l in legea lui și în ce crede el că e mai bine, oricum nu înțelege pentru că e prea orgolios și prea gelos, dar o sa-i treacă!
Mă rog, din ce povestești, e un fel de hotul strigă hotul.Cu toate că el a greșit,tot el e tare-n gușă că e cinstit,asta chiar nu pot înțelege la oamenii geloși,sincer.
Adică ai o stima de sine praf,dar asta nu înseamnă că ești o victimă tu și îți poți șterge urmele după ce ai comis-o,dar na,tainice sunt modurile de lucru ale unor geloși psihopați.
El vrea sa te facă să suferi ca sa creadă că el e centrul universului tau, dar uita in vedere că tu te îndepărtezi și mai mult de el, dar cum ziceam, lasă-l să-și facă de cap, oricum, ce poate face?

| AliGab a răspuns:

Fatuca mea, stai cuminte si nici macar nu il mai baga in seama, nu ii mai raspunde dar nici nu iti face inca un prieten. Lasa-l sa spuna cate in luna si in stele, dar nu lua in seama si nici nu crede ce spune. Un asemenea om nu se schimba si nici nu i pare rau, asa ca stai linistita in banca ta.

| ioana748 a răspuns:

Sa spunem ca a fost ultimul lui moment. A incercat si el o manipulare. Este o persoană josnica de care este bine ca ai scapat. Doreste i viata frumoasa in continuare, bla, bla, bla si inchide orice discuție. Poate meriti pe cineva sa te respecte totusi.
Da, nu este om, nu a ajuns la acest nivel de evolutie.
Incearca sa nu mai dai atentie manipularilor lui de doi lei.
Doamne ajută ❤️

| Pichakchiu explică (pentru ioana748):

Mulțumesc frumos, asa voi face!❤️

| ioana748 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Doamne ajuta ❤️

| timidu89 a răspuns:

Ce sa fie? A vrut sa te umileasca, nu te-ai întâlnit cu el și bine ai făcut. Ți-a bătut obrazul arătând ca vorbește cu alta. Blok peste tot și gata. E genul lui Ilie Năstase din ce ai relatat

| 94Lucifer94 a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de viața ta dragă fată, o sa ai de suferit

| LisaJulie a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce mai discuții cu un om care te jignește și te injura! Eu îți spun la modul cel mai serios sa îi dai block și sa îl ignori! Jignirile și înjurăturile constante nu pot fi iertate! Înțeleg odată de doua ori dar asta e deja hărțuire

| Pichakchiu explică (pentru LisaJulie):

Am acceptat o data, de 2 ori, de multe ori dar deja se ajungea din ce în ce mai rău, cuvinte mult mai grele și mai dureroase. Asta a fost și cauza despărțirii. Unde nu este respect, nu este nici iubire. Am acceptat din cauza sufletului meu prea bun.

| ovidasmihai a răspuns:

Rupe orice contact cu el. V-a avea același comportament urât cu tine. Succes