| carbon21 a întrebat:

Salutare, vin cu o nelămurire, sunt împreuna cu o fata, are 20 de ani și nu a mai avut iubit pana acum. Uneori văd ca are o bariera ceva de nu prea imi arată afecțiune, cum ii arat eu, se zice ca iubit și arătam dragoste cum vrem noi la rândul nostru sa o primim. Dar e ciudat când stam pe videocall sa ii zic tot eu "iubire", "dragoste" și ea pl… pe la început am zis ca poate o sa se învețe după mine dar nu prea am reușit. Ieri seara i-am zis ca pentru mine este important si atunci când ne scriem, gen sa ma alinte pentru ca nu suntem din același oraș, ne vedem de 3-4 ori pe săptămâna la locul de munca si acasă la ea. Și pe mesaje sau prin apel video ne petrecem cea mai mare parte din timp. De iubit știu ca ma iubește, pentru ca imi arată si imi zice si se comporta cum trebuie. Ce sa fac sa ii mai explic când o sa fiu fata in fata cu ea?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu forta nota, daca nu vrea sa te alinte cu asemenea cuvinte!
Poate a avut anterior experiente neplacute cu altcineva si nu mai vrea sa se adreseze astfel tie.
Las-o sa te alinte cu cuvintele si expresiile ei, care-i vin din suflet!

| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este ca te iubeste doar din vorbe.

| carbon21 explică (pentru darrio2007):

De iubit ma iubește pentru ca nu ma lasa sa o dezvirginez doar după 2 luni de relație, când suntem fata in fata se comporta bine și imi arată dragoste și afecțiune dar când prin mesaje cam puțin uneori are și ea treaba inteleg.

| darrio2007 a răspuns (pentru carbon21):

Ha, ha, daca te iubea treceati si la asta.
Intelegi gresit „semnele" ei.
Esti mic in ale dragostei.

| carbon21 explică (pentru darrio2007):

Am trecut la asta deja, chiar după doua luni. Mic sau nu nu ai înțeles. Nu știu după ce dracu stau și scriu aici sa caut sfaturi când dau doar pe spammeri?

| darrio2007 a răspuns (pentru carbon21):

Fata are si ea problemele ei. Tu vrei sa stea numai dupa tine zi si noapte? Deci esti mic in ale dragostei. Daca incepe sa se simta sufocata de dragostea ta, te va lăsa.

| RAY a răspuns:

De unde știi ca te iubește? Cum îți arată asta?

| carbon21 explică (pentru RAY):

Pai in primul rând era virgina când am cunoscut-o, și când fata in fata cu ea, imi zice ca ma iubește, din astea acum. Nu pot sa bag mâna in foc pentru ea dar eu așa zic

| RAY a răspuns (pentru carbon21):

Clar te iubește la maxim, ești atât de credul, trece timpul o sa devi mai matur, femeile nu iubesc ele doar prezintă interes fata de bărbați beta, fata de alfa se si sinucid, e mare iubire acolo

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai vrei sa o faca fortat? Pare cam fals. Daca stii ca te iubeste nu mai insista.
Lumea nu e cum vrem noi. Dacă tu ești mai afectuos asta nu înseamnă ca și ea trebuie sa fie. Trebuie sa te decizi dacă o accepți așa cum este ea.

| carbon21 explică (pentru Nirvanaaa):

Sincer imi pare rău ca am făcut-o femeie dacă ma înțelegi, dacă relația nu e așa cum vreau eu, adică sa ma simt iubit mai bine nu e. Din moment ce eu te alint sprijin emoțional, am nevoie si eu la rândul meu de iubire, dacă tot suntem un cuplu, nu i-am cerut luna de pe cer i-am cerut lucruri elementare, ca m-am saturat de scuze, ca eu te iubesc dar nu știu cum sa arat si din astea

| IAR a răspuns (pentru carbon21):

Eu iti recomand sa comunici sincer cu ea, spune-i TOT ce te deranjeaza la ea.
O relatie este in doi, nu in unul care trage numai el de caruta, daca dupa ce-i spui tot ce te deranjeaza si nu vezi un efort o imbunatatire de la ea inseamna ca si-a gasit pe altul sau nu te iubeste.
Decat sa suferi langa o tampita mai bine stai singur, cel putin singur o sa ai liniste si armonie.
Succes in ati gasi iubirea. happy

| Legion7X a răspuns:

" iubire" "dragoste" sună cam adolescentin și nici unii barbați sau femei nu prea zic asta, deși au alte de modalitați de a-si exprima iubirea mai evident decăt acel cuvănt simplu care uneori, nu prea încălzește cu nimic. Poate este mai matură sau nu prea îi plac rasfațurile, poate are un stil mai serios, preferă faptele, surprizele, vorbe spuse într-o altă maniera care să o pătrundă/ impresioneze/emoționeze.

"Iubire" uneori mai poate fi înteles și ca o exprimare slabă in anumite condiții. Alteori prea mult spus "iubire" da în plictiseală, trebuie să vii cu ceva mai nou. laughing

| Trixt3r a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare persoana isi arata afectiunea in felul ei si la timpul ei. Este putin cam absurd sa-i ceri sa o faca in termenii tai.

Daca-i faci o sugestie de genul "mie imi place cand sunt alintat" este suficient, pentru ca ea o sa te alinte atunci cand se simte ea in largul ei si cand simtea ea ca este OK sa o faca, nu cand iti doresti tu.

Daca pui presiune pe ea, mai rau faci, trebuie sa astepti pana este ea pregatita sa te alinte in termenii ei.

Nu poti forta anumite lucruri, este la fel ca si cu "Te iubesc" - nu poti forta o persoana sa spuna asta, doar pentru ca tu o poti spune, poate acea persoana simte asta dar nu se simte in largul ei sa o spuna cu voce tare, o va face cand se simte in largul ei, la timpul ei.
In momentul in care fortezi astfel de lucruri, o sa afecteze negativ relatia, multe lucruri si aspecte in relatii trebuie sa vina natural, nu fortat.

| carbon21 explică (pentru Trixt3r):

Pai nu forțezi, dar când e implicare 60-80% din partea mea și restul din partea ei, cum sa ma simt? Iubirea trebuie sa fie 50-50. nu? Nu am nevoie de romane scrise, dar de multe ori parca nu sunt așa important pentru ea, sincer nu știu, a fost abandonată de părinți si probabil din aceasta cauza.

| BabaOarba a răspuns:

Nu toata lumea se manifesta in acelasi fel, si nu toata lumea isi exprima sentimentele in acelasi mod.

Daca la 20 de ani are abia prima relatie, probabil ca este o persoana introvertita, cel putin in ceea ce priveste sentimentele, asa ca poate pur si simplu este altfel decat tine. Orice persoana se poate schimba ca si comportament, dar de obicei nu total, si dureaza mult timp. Nu ii poti impune cuiva sa se poarte complet diferit de pe o zi pe alta, iar o discutie directa doar ar pune presiune si ar face-o sa fie si mai introvertita.

Siguranta o va deschide, nu presiunile asupra ei.

| restinvogue a răspuns:

Nu îți arată afectiune pentru că o inhibi, ești ultimul stresat, mă simt sufocata eu numai citind ce mizerii scrii, ești numai bun de cămașă de forță. Și la faza cu alinturile ești absolut grețos. Daca ea nu simte nevoia să zică lucruri din astea, nu o poți forța. Nu toată lumea își exprimă sentimentele prin mâțâieli. Și asta nu arata cat de implicată e în relație că o relație nu o faci pe carnețel cu pixul, adunând complimentele. Se comporta cum trebuie, știi că te iubeste, îți zice, dar cauți probleme unde nu sunt. Alooo, ti-e iubita, nu dușman sa ii inventezi hibe.
Auzi la el, ea da suficient de mult în relație pentru că nu zice doua alinturi grețoase rolling on the floor)) deși ai zis toate alea de mai sus. J.e.s.us.

Sper sa te lase și să te duci la psiholog că e șocant cazul tau.