| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Am o pisicuta britishshorthair, 1 an si 2 lunite, a intrat in calduri a 3 a oara in 2 luni si am dus o la un motan, maricel ca dimensiuni, tot de aceeasi rasa. Ideea e ca e prima data cand o dau la monta, si il refuza pe motanel. Plange, nu se lasa cu una, cu doua. Asa se intampla prima data? Este normal sa il refuze? Ideea e ca motanul a sarit imediat pe micuta noastra. Practic ea nu a avut timp sa respire de pe drum sa zic asa. Astazi o iau nu o mai las.A stat langa ea insistand, si plange. Parca nu il place deloc. Nu as mai da o o perioada la monta. In orice caz voi schimba monta...

23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai putin, ar trebui sa o lasi cu motanul cîteva zile tu vrei asa din prima? Si oamenii nu fac s(x) de la prima intalnire, au nevoie si pisicile de intimitate sa se cunoasca sa stea impreuna, tu crezi ca in 5 minute gata o lasa gravidalaughing trebuie sa îi lasi o saptamana impreuna.

| marina9002 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

A stat 2 zile...si nu il accepta!

| dullcat a răspuns:

Buna.Normal este sa o sterilizezi si atat, nu sa o chinui astfel.

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Cine suntem noi sa ne impunem in fata naturii si a biologiei? pe tine sa te sterilizeze cineva ti-ar conveni?

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Eu sper ca ai raspuns la misto cu intrebarea asta ragebait.laughing

Cursul naturii si al biologiei il vezi in natura, adica la pisicile fara stapan.Tie ti-ar conveni sa fii violata si apoi sa ti se vanda puii pentru bani, doar pentru ca arata de rasa dar nici macar nu sunt? Asa spuneam si eu.

Numai medicul veterinar poate stabili acest lucru si poate spune daca e ok sa faca pui, dupa ce analizeaza ambele animale.Afla ca animalele de rasa sunt rezultatul selectarii fortate pentru a obtine aspectul lor estetic dragut si nu mai stiu cum, insa dupa aspectul evolutiv s-a tras apa la toaleta.

Intereseaza-te despre cate boli se propaga asa aiurea prin inmultirea necontrolata realizata de romani si de alti oameni ignoranti, din cauza genelor si a istoricului evolutiv.La pisici, rasele shortbristish, persane, munchkin si altele sunt doar niste anomalii create pentru aspectul lor, repet, chestie care le face pe animale sa sufere din cauza afectiunilor de sanatate care vor urma, adica probleme cu respiratia, cu ochii si altele din cauza capului si implicit a botului ingust, probleme cu coloana si deplasarea din cauza membrelor scurte etc.La fel se va intampla si la caini, la rasa bulldog, mops si asa mai departe care prezinta aceleasi caracteristici.

Daca doresti sa vezi pisica sanatoasa din punct de vedere evolutiv uita-te la cele de pe strada, cum au forma botului, lungimea membrelor, marimea urechilor etc. ca urmare a perpetuarii firesti, necesare, in care nu a intervenit personajul parsiv numit om.

Sa inmultesti niste animale cu handicap este impotriva naturii, stiind ca in salbaticie rezista si se prefera specimenul cel mai puternic, mai sanatos, pentru a propaga rasa, pe cand cele mai slabe si bolnave mor.Te rog sa mai citesti pe subiect, nu e deloc de glumit in asemenea maniera proasta.

| marina9002 a răspuns (pentru Lupică27):

Adevarat straight face multumesc pentru raspuns!

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Debitezi, pisoiul este aceeasi rasa cu pisica, mai citeste o data.
Incrucisarea fortata este cu totul alta discutie, ea se face intre rase diferite nu intre rase de acelasi fel.
Imi facusem o parere buna despre tine dar vad ca bati si tu campii pe aici pe TPU din cauza singuratatii.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Am prieteni medici veterinari, dar na, este mai usor sa arunci cu insulte decat sa te documentezi.

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Si ce, si eu am prieteni veterinari, in SRI, in armata, in politie, si? asta te face mai destept? NU.
Incrucisarea intre rase diferite daca nu se face natural, ci fortat apar dereglari si/sau diferite boli care se transmit din generatie in generatie.
Asta e tot, mai mult ce e de discutat aici?

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Am dorit sa subliniez ca nu vorbesc de pe dealuri. Uite acum iau legatura cu ei si le zic sa isi faca cont ca sa iti explice, vrei? laughing

Mna, esti liber sa ma stergi din lista daca esti atat de dezamagit, ca doar tu mi-ai dat cerere de prietenie, nu invers.Numai bine.

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/%C3%8Encruci%C8%99are_genetic%C4%83
definitia spune totul, incrucisarea fortata poate da roade sau poate fi un esec, e pura biologie, e stiinta fat-o, ce e greu de inteles?

| Simpatic a răspuns:

In regnul animalutelor este ca si la noi oamenii, nu toate animalutele sunt compatibile cu altele, nu toate se plac si/sau nu exista acea chimie happy
pisicii tale nu i-a placut acest motan, o fi fost cam badaran tipul! pisica ta este o doamna...
ar trebui cautat probabil un alt motan pe gustul ei!
sunt fiert dupa rasa British Shorthair, sunt minunate, ele si frumusetile din rasa Albastru de Rusiawinking

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai a simtit si ea ca vrei sa faci bani pe spatele ei (sau pe uterul ei) si de asta se poarta asa. Eu m-as fi purtat si mai urat cu tine daca eram in locul ei, te-as umple de zgarieturi. Pe tine si toti astia care inmultiti pisici fara sa aveti drept de monta

| Lupică27 a răspuns:

Daca nu are bemveu, asa se intampla.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

M-ai innebunit cu bmw-ul tau
te invita la o liniuta pe aceasta calewinking

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Sa tragem o liniuta? nu imi plac astea, eu sunt cu altele

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Hehe smecherila

nu tragem, facem linii

de tras tragem cu Mutu (n.r. Adrian Mutu) https://youtu.be/D-Ix5mcxEno?feature=shared&t=53

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Vrei sa ne intrecem cu masinile? vezi ca n-ai nici-o sansa fraiere! tongue

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Am asiatica de 330 cpwinking dar daca zici tu ca ma faci cine stie
mai am un amic care se duce cu honda la concurs, nu dai 2 bani pe masina lui si are vreo 400 CP la 950 kg laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Vin cu ferarri

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

M-ai inteles gresit, nu am nimic cu bmw-urile
am detinut in anii mei de adolescent, sunt power
doar ca de cand numai ascult manele nu imi mai placwinking

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Asta ai inteles tu din ce am zis eu pe aici?

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Am inteles aluzia de mai sus cum bmw-ul!
am dus discutia intr-o alta directie e adevarat, insa avea oarece logica daca iti aduci aminte cu mai mult timp in urma, cand ti-am zis de 'gogaie' ala care lovise beat mai multe masini si era smecher ca avea pistol in bmw...de asta am legat de tine faptul cu bmw-ul tau, o gluma interna, in fine

am divagat, probabil de la faptul ca eram cu mintea la mesajele minunate ce ti le dadeai cu Ray pe topicul sau
omul a ajuns din numarul 1 un 'emotiv' din pacate
ce poate sa scrie tipul acela, e jale