Întrebare recomandată | ingrid1307 a întrebat:

Ați primit banii de pe garanția de 50 de bani pentru fiecare Pet returnat (Programul SGR) sau ați primit un tichet valoric pentru pet-urile returnate si a trebuit să achiziționați produse in valoarea acelei sume din supermarketul unde ați returnat PET-urile?
Care a fost experienta voastră?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca am 20 pet-uri (de 1.5-2-2.5 litrii) si vreau sa cumpar un kilogram de paine (10 lei), atunci trebuie sa ma deplasez cu ele 3 statii de autobuz, pna la automatul de langa supermarket.
Daca am noroc, automatul mi le accepta pe toate si imi da un bon valoric de 10 lei.
Problema este ca, deplasarea cu autobuzul ma costa 7 lei (dus-intors), deci raman cu 3 lei. Nu-mi ajunge pentru paine, trebuie sa completez suma cu 7 lei de la mine SAU sa duc la schimbat total 34 pet-uri.
Alta problema este: cum sa transport 34 pet-uri, pe autobuz?
Si problemele continua.
La paine (de casa) nu accepta la plata bonurile de pet. Deci, trebuie sa platesc cash.

A doua zi, colegii si vecinii comenteaza:
"Bula este sarac rau! Este nevoit sa adune 5 sacose mari cu pet-uri, sa le vanda, pentru a-si cumpara painea".

Am ajuns rau de tot.
Si cu tehnologia, si cu mentalitatea!

| Simpatic a răspuns:

Mi-ai adus aminte cu aceasta ocazie ca am 3 sticle pe care nu le-am returnat happy erau cu suc nu alcool pentru carcotasi

suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice magazin primesti ticket valoric.
pe ala il poti valorifica si in bani pe la magazine daca vrei

| siriusblack98 a răspuns:

Pai nu primesti bani fizic, primesti DOAR bon valoric pe acele pet-uri cu garantie. Bani fizic primesti NUMAI la centrele de colectare pentru plastic si metale ( a nu se face confuzie intre cele doua ). O porcarie din punctul meu de vedere deoarece te obliga sa cumperi in mod indirect mai multe produse, astfel ridicand profiturile supermarketurilor. S-au gandit ei la o smecherie cum sa creasca vanzarile si profitul fara sa creasca sau sa miscoreze preturile si au gasit smecheria asta prin care tu cumperi o sticla de apa la un pret mai mare, primind in schimbul sticlei goale diferenta de bani dar pe bon valoric, tu fiind obligat sa cumperi cu acel bon, neavand posibilitatea sa il transformi in bani ca sa iti recuperezi " investitia ". Era consumerismului. Si iti dai seama ca apa nu o sa ramana multa vreme singurul produs la care o sa se aplice treaba asta ori alte tertipuri.

| alina2k18 a răspuns (pentru siriusblack98):

Iti da bani FIZIC la casieria marilor magazine.
Prezinti tichetul.

| siriusblack98 a răspuns (pentru alina2k18):

Nu peste tot. Nici 30% din magazine nu iti vor da bani in schimbul acelui bon valoric. Poti face in schimb cumparaturi de valoarea respectiva.