| Valentin2k a întrebat:

Bună ziua, în urmă cu 3 luni tatăl meu mi-a a cumpărat o mașină de la un dealership cu numere roșii. Tatăl meu mi-a lăsat mie împuternicire în timp ce mașina avea numere roșii pentru a înmatricula (RAR etc etc). Din păcate nu am avut timp și numerele au expirat. Întrebarea mea este pot cu acea împuternicire să scot numere roșii (mașina a avut doar un set de numere care au ținut 30 de zile), întreb asta pentru ca în împuternicire scrie și nr de înmatriculare (nr roșii) și eu nu m ai am acele numere pentru ca m-a oprit poliția și le-au păstrat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In intrebare n-ai dat detaliile pe care le-ai dat dupa raspunsul meu. Acesta era corect fata de ce-ai spus in intrebare.
Cu detaliile date este adevarat ca mai poti obtine inmatricularea provizorie pe alte 60 de zile.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmatricularea provizorie (numere rosii) se poate obtine numai pentru maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare, dupa aceea masina trebuie inmatriculata definitiv.
Daca nu o inmatriculezi in acea perioada atunci inmatricularea se suspenda si nu mai poti circula legal pe drumurile publice.
Ca sa poti circula legal trebuie sa o inmatriculezi.
Fata de aceasta nu mai poti obtine alte numere rosii, spui ca au trecut deja 3 luni de la cumparare.

| Valentin2k explică (pentru Ioandelasal):

Nu este adevărat, doar ce am întrebat la un sediu de asigurări și înmatriculări și mi s-a zis ca daca am avut doar pe o perioada de 30 de zile pot sa scot inca 2

| Valentin2k explică (pentru Ioandelasal):

Le am explicat situația ca am achiziționat mașina în leasing sau credit auto etc etc și mi-au spus ca nu este nici o problemă și am tot dreptul să scot încă 2 serii de numere roșii )nu contează dacă au trecut 90 de zile de când am achiziționat mașina

| Valentin2k explică (pentru Ioandelasal):

Mașina e adusă dintr-un alt stat din Europa (eu sunt primul proprietar din România)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Valentin2k):

In intrebare n-ai dat detaliile pe care le-ai dat dupa raspunsul meu. Acesta era corect fata de ce-ai spus in intrebare.
Cu detaliile date este adevarat ca mai poti obtine inmatricularea provizorie pe alte 60 de zile.