| iKireS a întrebat:

Salut, am instalat un font si am observat ca majoritatea sunt protejate de Copyright si au la descriere: For Personal Use (Pentru uz personal), for Commercial Use - Contact Me (Pentru uz comercial) si vreau sa stiu ce inseamna exact acel uz comercial, la ce se refera. De exemplu daca folosesc acel font la un thumbnail la un video de pe Youtube sau la o poza pe care o pun pe Facebook se considera uz comercial?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru uz comercial inseamna ca este folosit de o firma sau este folosit pentru a obtine un castig, de regula bani.

| Tudy000 a răspuns:

Pe Youtube da, pentru ca tu castigi de pe acel clip care contine acel font, dar pe FB daca e pagina personala nu are nimic, sa nu fie pagina de reclama ca atunci daca afla tipul tot nu e bine.