| Codrea34 a întrebat:

Salutare!
Am si eu o nelamurire daca imi iau toate zilele de concediu sunt la numar 20 si dupa 2 lunii aproximativ imi dau demisia ar trebui sa platesc acele zile de concediu catre angajator din cauza ca am luat mai multe zile de concediu decat timpul efectuat pentru aceastea la munca sau nu are nici o relevanta?
Ii primul meu job si nu stiu cum stau lucrurile am acus un an de cand muncesc aici

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, la lichidare va trebui sa platesti pentru zilele de concediu luate in plus, bineinteles daca inca n-ai 1 an lucrat, in acesta incluzand si zilele de concediu.

Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, concediile de odihna se dau doar dupa cel putin 6 luni, proportional cu numarul de luni deja lucrate (de la angajare sau ultimul concediu).
Concediile se iau prin intelegere /programare anicipata.

| Codrea34 explică (pentru Bula):

Sunt angajat cam de 9 luni

| Bula a răspuns (pentru Codrea34):

Vorbeste cu seful tau!
Dupa 11 luni ai dreptul la concediul intreg (20 zile lucratoare), deci dupa 9 luni poti cere un concediu de 15-16 zile lucratoare.
Daca vrei sa pleci peste 2 luni, atunci vei fi deja indreptatit de intregul concediu (20 zile lucratoare) platit, pe care le poti lua sau va fi inclus suplimentar in perioada ta lucrata.

| darrio2007 a răspuns:

Teoretic. ti se platesc doar zilele de concediu aferente perioadei lucrate.

| gabicoo a răspuns:

Nu ai cum să-ți iei 20 de zile de concediu în condițiile în care ești proaspăt angajat. Îți poți lua un număr de zile de concediu proporțional cu numărul de zile lucrate până acum.

| Codrea34 explică (pentru gabicoo):

Astaaa stiu doar ca am 20 de zile de concediu am 9 luni de cand sunt angajat de anul trecut

| eliancodrut a răspuns:

Daca ai 9 luni lucrate poate sa-ti dea tot concediul, dar patronii au grija sa nu depasesti nr. de zile de concediu cuvenite pentru perioada din an lucrata.
Daca dupa efectuarea intregului concediu de odihna iti dai demisia, ti se va retine din salariul cuvenit pe luna respectiva - adica din lichidare - suma cuvenita pentru zilele de concediu efectuate in plus fata de cele de drept.
Daca ai 9 luni lucrate si pleci in concediu, vei avea dreptul la aproximativ 20/12x10= 16 zile de concediu. Ti se va retine din salariu c/v a 4 zile.
Dar trebuie sa tii cont si de perioada de preaviz care este tot de 20 de zile lucratoare, perioada care se include in dreptul la concediu.