| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua.
Am achiziționat un scaun auto pentru copii cu prindere pe bare (în scaunul mașini).
Problema este ca la mașina noastră actuala (audi A4 B6) nu sunt acele găurele pentru bare
In Iulie vom achiziționa o alta mașina care va avea acele găurele dar pana atunci as vrea sa montez scăunelul si in această mașina caci scoica a rămas cam mică pentru copil.
Dacă știți cumva vreo metoda de a-l monta sau o soluție ceva (dacă nu rămâne scoica până în Iulie).
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Nouvel a răspuns:

Fiind doar o luna-doua pana atunci, nu cred ca merita sa mergeti la service pentru modificari. Daca mai incape cat de cat in scoica. Daca nu, in service va ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru Nouvel):

Mulțumesc pentru răspuns
Am găsit
A trebuit să ridic bancheta si acolo este sistemul de prindere isofix
Am aflat de la o doamna de pe un grup de Facebook

| Nouvel a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Cand spui gaurele probabil te referi la sistemul isofix, nu?
Daca scaunul nou vine cu prindere in isofix si masina nu are nu il poti pune. Doar daca scaunul luat specifica clar in manual ca se poate prinde si incenturi atunci il poti folosi si cu centura masinii.

important daca nu ai aceasta specificatie sa nu il prinzi astfel.

Acum, referitor la scoica, cateva detalii sunt importante pentru a vedea daca a ramas mica sau nu.
Care sunt kg maxime admise de scoica? Ce varsta are copilul? Cate kg. are?

Raspunde-mi si apoi iti voi spune. Ideea e sa nu folosesti un sistem neadecvat, pui viata celui mic in pericol.