| 01Mabel a întrebat:

Bună. Am fumat un vape însă un pic prea repede și după vreo 10 minute mi-a venit rău și am vomitat, țin sa menționez ca este cu nicotina, de ce s-a întâmplat asta, pentru ca am fumat prea repede într un timp prea scurt? Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca plamanii tai de copil nu sunt inca complet dezvoltati la doar 16 anisori si atunci se revolta cand bagi chimicale (fiindca vapingul nu foloseste nicotina adeavarata, ci o substanta chimica care imita gustul nicotinei, dar care este foarte toxica) cand intra direct in plamani, omorand alveolele pulmonare.
Vaparea de substante chimice este un proces distrugator al plamanilor, fara sanse sa fie reversat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vomatul e reactia organismului cand vrea sa scoata otrava afara... te prinzi tu mai departe.

| dullcat a răspuns:

S-a intamplat asta pentru ca fumatul nu este pentru copii!

| Korkodeln a răspuns:

Se intampla acelasi lucru si cand fumezi fara experienta tigari foarte tari, pe vremuri erau tigarile fantuzesti Gauloises Noir asa tari.

Tine minte: nicotina e un drog, care da adictie, chiar daca nu e la nivelul cocainei si morfinei, tot poti face supradoza sau intoxicatie (chiar si cofeina in doze mari produce acelasi efect).

Daca insiti sa fumezi ca sa fii cool, ia-o incetu sau mai bine foloseste lichid cu foarte putinina nicotina sau deloc.
Daca cauti pe aici vei gasi zeci de intrebari "Cum sa fac sa ma las de fumat...". Odata ce te-a luat viciul, greu mai scapi de el.

| 01Mabel explică:

Vreau sa mai spun ca a început sa ma doara și în piept