| Mira77900 a întrebat:

Bună! Aș avea o întrebare. Eu locuiesc cu chirie în Olanda împreună cu soțul meu avem acte aici. Aș vrea să îl iau și pe tatăl meu el locuieste în românia și depinde de dializa. Întrebarea mea este: Poate face dializa aici dacă nu are acte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Costuri in Olanda, Germania, belgia sau elvetia sunt cu mult mai mari pentru dializa decat in Romania, evident si pentru ca salariile de acolo sunt mult mai mari...
Daca tatal tau ia aici indemnizatie nu inseamna ca si acolo va fi la fel. El nu a cotizat acolo si nici nu are drept acolo cum are aici, asa ar fi si logic.
E nevoie sa intrebati ce fel poate deveni asigurat in acea tara, nu cunosc daca acest lucru implica cetatenie sau nu, daca e usor realizabil sau nu.
Fiecare tara are propiile legi, de exemplu in Italia cele care sterg mosi la fund cu carte de munca, sunt pe asigurarea acelora si primesc medicamentatie gratuita iar in Romania oameni care au cotizat toata viata la sistemul de sanatate primesc doar medicamente compensate, o parte compensate si nu GRATUIT cum ar fi normal!
Persoane cu handicap care nu au muncit in viata lor (atentie nu am zis de persoane cu handicap pe caz de boala!) primesc medicamente gratuite in Romania, cum o fi gandirea legiuitorului roman comparand cu cel strain? o fi buna in mintea lor nu?
Deci iata ce diferenta intre o tara ca Italia si Romania!
Unii isi respecta contribuabilii altii doar pe asistati!winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, lasa l in Romania deoarece daca nu are asigurari de sanatate cei din Olanda nu se uita la el si poate murii fara dializa.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poate face dializa la orice spital din lume, incusiv in Olanda, doar ca trebuie sa-i platiti o asigurarea de sanatate ca cetatean strain, sau sa platiti fiecare tratament de dializa in parte, ca pacient privat.
Asemenea tratamente, ca cetatean strain sunt extrem de scumpe si s-ar putea sa fie nevoie de 2 salarii, ca sa-i puteti platii dializa.
Interesati-va cat costa local plata unui medic urolog care il va lua in grija si ii va prescrie aceste sedinte de dializa la spital si in caz de nevoie cat costa pe zi spitalizarea, (intr-un spital din Olanda) ca pacient strain.
Inca ceva: daca tatal nu vorbeste olandeza, atunci veti avea obligatia sa-i platiti si un translator din spital (care vorbeste olandeza si lb romana), care va sta cu el in spital pe perioada dializei, sa-l supravegheze, ca in caz de lesin sau alteceva, sa poate primi ajutorul imediat.