Întrebare recomandată | Iulia0107 a întrebat:

Bună, de ce acte am nevoie sa ma mut cu dializa in Germania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cel mai bine puteti sa va lamuriti asupra acestor aspecte direct de la autoritatile din Germania, pentru ca aceia sunt cei mai in masura sa va spuna ce conditii trebuiesc indeplinite ce acte si forumulare trebuiesc completate! Si daca se poate ceea ce doriti, nefiind cetatean german!

| sonya a răspuns:

Salut!

Nu spui prea multe detalii, daca te muti acolo, daca ai cetatenie, daca ai documente sau daca vrei sa mergi in vizita pentru o perioada anume. Fara ele nu iti poate raspunde nimeni la subiect.

Daca e pentru o perioada limitata stiu ca prin intermediul cardului european de sanatate poti face dializa oriunde ai un centru prin Europa. Se trimit niste documente intre centre pe care ti le cer ceilalti.

Daca te muti acolo, e bine sa vezi ce iti cer cei de la centrul la care te muti. In orice caz, trebuie sa iei legatura cu respectivii, altfel nu pot afla nimic.

Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai nevoie de un cont gras la banca sau un portofel plin cu bani, ca ai de platit zeci de mii de euro pentru fiecare sedinta de dializa, iar analizele medicale ti le fac ei acolo, contra cost evident.

Daca esti cetatean german si ai asigurarea medicala in Germania, poti beneficia de ajutorul lor si de servicii medicale gratuite.