| Andrei200300 a întrebat:

Salut,am 20 ani, am fost la cardiologie, inima perfect sănătoasă doar ca aveam tensiunea 160, mi-a luat o de 2 ori prima data 161 și a doua oara 149, aveam și ceva analize la mine, toate bune, mi-a zis sa nu ma sperii, mi-ua dat tratament pe 3 luni, pentru ca i-am zis ca plec la munca, am o luna de când sunt plecat și mai am de stat încă 2, pana prin iulie, apoi merg în românia și ma duc la control iar. Mi aa dat sa iau tritace jumate de pastila pe zi, 2 săptămâni sa iau și 2 nu sa vad evoluția tensiunii, și magnosun și captopril doar la nevoie dacă e foarte mare.eu muncesc 8 ore pe zi, nu fac efort mare, doar ca sunt foarte stresat, ma gândesc sa nu pățesc ceva, sunt puțin ipohondru, dimineața mereu am tensiune între 130 și 140, mai sunt zile în care o am între 120 și 130, și seara o am între 140 și 150 și unele seri între 130 și 140, e ceva de speriat? mereu ma gândesc ca să nu pățesc ceva, beau o cafea sau doua pe zi la munca, nu am alte simptome

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca ai prea mult timp liber si inventezi probeme de sanatate inducandu-ti singur stresul.
Odata ce medicul ti-a spus ca nu ai nimic la inima, conform tuturor testelor si analizelor facute, de ce dumnezue tot vii si ne spui ca ai ceva la inima?
Ai 20 de nai sau doar 2 ani?

Pune mana si fa sport, alearga 1-2 ore pe zi, mergi la sala sa-ti lucrezi corpul, ori iesi sa bati mingea, sau plimba-te cu bicicleta, ca sa scapi de stresul pe care ti-l induci si apoi, NU mai bea cafea cand ai tensiunea arteriala marita!

| Dragobeta a răspuns:

Ipohondria are sa te omoare, nu inima.
Si poate si surplusul de greutate. Cate kg ai?

| Mihai0101 a răspuns:

Inaltime si ce greutate ai este important!?

| Andrei200300 explică (pentru Mihai0101):

180 și vreo 90 kg

| Mihai0101 a răspuns (pentru Andrei200300):

Sa ai grija la alimentatie sa nu exagerezi si incearca sa-ti menti greutatea poate chiar sa slabesti un pic.O iesire cu bicicleta sau intotul te va ajuta ma refer la timpul liber si asa poate scapi si de gandurile hipocondriei

| SuperCoolDude a răspuns:

Fratimiu, vorbeste cu cardiologul sau medicul de familie, nu aici. Nu raspunsuri avizate de la persoane cu studii medicale. Doar doctorii iti pot spune mai bine un raspuns.

Eu am avut si tensiunea 21. Am coarctatie de aorta. Multu ani nu mi-am luat pastilele. Am mancat si sare, ceea ce e o problema pentru hipertensivi. Tu nu face ca mine. Eu am luat decizii proaste.

Ce o sa experimentezi de la hipertensiune eu am experimentat deja. Daca nu ai grija de tine urmeaza sa platesti. Eu am platit deja. Am stat 3 luni in spital.
Fiindca nu am avut grija de mine, am experimentat următoarele probleme: intepaturi ale venelor in corp (la picioare, pe spate si o bataie in plus a inimii, care e deranjanta), sângerări din nas alearorii ( se numeste dispnee), am ramas fara vedere temporar (adica vedeam stele verzi sau cu juma de ochi), nu am voie sa fac efort, nu am voie sare, nu am voie cafea, nu am voie cola sau pepsi si intr-un final a cedat o valva de la inima (pentru care a trebuit sa fac si operatie; am stat 3 luni in spital).
Eu facut toate lucruile negative posibile: am fumat tigari, am fumat iarba, am folosit droguri (extasy, ketamina o data, hașiș), am baut alcool (bere, vin, whiskey), nu am luat pastilele, ni am mers la doctor, nu am facut analize, nu m-am operat de coarctatia asta (dar sper in toamna ca da) si efectiv nu mi-a pasat. Mediul in care am crescut m-a facut indiferent. Tu joaca-te cum am făcut-o eu si sigur vei plati. Intreaba-te daca iti place ce vei pati (ti-am enumerat mai sus). Vrei sa stai 3 luni in spital si sa fii bolnav? Si stai linistit, se poate si mai rau. Poti face AVC (atac vascular cerebral; adica ti se deterioreaza un vas de sange in creier sau ramai legumã sau mori). Bea cafea frate, multa chiar! Baga si multa sare. Nu iti lua pastilele. Sa nu iti pese de tine, la fel cum am fost eu. Ce conteaza sfaturile de aici daca tu vei face ca mine si vei trai cum vrei tu. Vei fi liber nu? Liber sa faci ce vrei tu si sa te imbolnavesti. Asta e realitatea. Asta de va intampla. Ti-o zice unu care a trecut prin rau. Restul de aici vor fi falsi pozitivi cu tine. Dar asta e realitatea. Ca daca nu ai grija de tensiunea ta, vei pati lucruri.
Doar gandeste-te! Tensiune inseamna presiunea pe care o ai asupra venelor tale si a corpului tau. Dac este mare, atunci ceva va ceda. Vei sa iti cedeze si tie o valva? Atunci fa ce vrei tu.
Daca nu iti convine ce am spus, atunci ai grija de tine.
Evita cafeaua. Evita sarea. Evita pepsi si cola. Mergi la control. Ia pastilele. Fa analize de sange. Fii implicat in sanatatea ta. Ia-ti un tensiometru. Verifica tensiunea. In
Implica-te. Ai medic de familie. Ai cardiolog. Ce mai astepti? O confirmare de pe net? Uite-o!
Eu acum din cauza operatiei trebuie sa iau Sintrom toata viata, zilnic. Eu trebuie sa fac analize de sange pentru INR, lunar. Va trebui sa ma operez.
Deci da, ti se pot intampla lucruri. Chiar rele. Nimic nu e mai important decat sănătatea. Ce vrei sa iti mai zic?
Ai grija de tine. happy